Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2016-12-12
Technologia web wychodzi naprzeciw automatyce

 

Header_mapp_view_1.0_de.jpg

Smartphon jest idealnym przykładem zaawansowanej elektroniki z najbardziej użytkowym interfejsem. Nic dziwnego, że operatorzy maszyn i urządzeń przemysłowych chcieliby używać takich interfejsów na co dzień. Dzięki technologii mapp View firma B&R oferuje obecnie dostęp do szerokiego świata technologii web bezpośrednio ze środowiska inżynierskiego. Po raz pierwszy inżynierowie automatycy posiadają narzędzia, których potrzebują, aby stworzyć wydajne i intuicyjne rozwiązania HMI – i nie muszą do tego być ekspertami od technologii web.

 

hhhh.jpg

Nowoczesne witryny internetowe i systemy operacyjne smartphonów są projektowane przez zespoły specjalistów w zakresie funkcji użytkowych, wyglądu i ergonomii. Producent OEM zazwyczaj nie dysponuje takimi zasobami, ale potrzebują prostych w użyciu narzędzi zintegrowanych ze znanym im środowiskiem programowania.

 

Ramka:

• Najważniejsze cechy
• Wszystkie zalety technologii web
• Całkowicie zintegrowane ze środowiskiem inżynieryjnym
• Duża możliwość powtórnego wykorzystania
• Optymalne wyświetlanie na wszystkich urządzeniach

 

Właściwe informacje we właściwym czasie

Operatorom maszyn chodzi o coś więcej niż tylko o świetną grafikę i nawigację przy pomocy ekranu multi-touch (wielodotykowego). HMI ma bezpośrednio ułatwiać osiągnięcie podstawowych celów produkcji przemysłowej: maksymalizację produktywności i minimalizację czasów przestoju.
Kluczem do osiągnięcia obu tych celów jest dostęp do właściwych informacji we właściwym czasie. Ważne powiadomienia powinny docierać do docelowej grupy odbiorców za każdym razem, czy to na głównym terminalu operatora, małym ekranie informacyjnym, smartphonie lub tablecie. Jednocześnie, konstrukcja musi zapobiegać błędom ludzkim.

 

100% technologia web

Dzięki mapp View, B&R realizuje te wyzwania w 100% w oparciu o standardy sieciowe. Technologie te umożliwiają zoptymalizowane wyświetlanie treści na każdym urządzeniu wyjściowym lub nawet ich dostosowanie do konkretnego użytkownika czy grup użytkowników. Tradycyjne podejście wymaga znacznych zasobów oraz specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, aby tworzyć strony dla wszystkich innych nośników wyjściowych.

 

Praca w przyjaznym środowisku

Tym, co sprawia, że mapp View jest wyjątkowe, jest sposób w jaki integruje ono technologię web bezpośrednio w środowisko inżynierskie. Chociaż rozwiązanie mapp View jest zbudowane na HTML5, CSS3 i JavaScript, to programiści automatyki nie muszą mieć do czynienia z tymi językami. Zamiast tego, mogą skoncentrować się na obszarach własnych kompetencji. Strony HMI budowane są w znanym im środowisku Automation Studio. Wszystkie funkcjonalności GUI są zamknięte w modułowych elementach sterujących, nazywanych widgetami, które po prostu przeciąga się w odpowiednie miejsce (drag and drop) i konfiguruje.

Jedną z głównych zalet technologii web jest sposób, w jaki oddziela treść od formy graficznej. Nawet, gdy treści aplikacji HMI zostały już sfinalizowane, programiści mogą modyfikować układ graficzny i styl, aby zoptymalizować jej właściwości użytkowe po wstępnych próbach produkcyjnych. Widgety dostępne są w kilku standardowych motywach lub można je dostosować do identyfikacji wizualnej użytkownika. Dzięki zastosowaniu technologii web,treści można łatwo dostosować do różnych nośników wyjściowych – bez względu czy jest to panoramiczny panel operatora czy niewielki ekran smartphona.

 

Idealny dla architektury modułowej

Nie tylko treści i forma są od siebie oddzielone. Aplikacje sterujące maszynami i aplikacje HMI są również całkowicie rozdzielone. Oprogramowanie HMI lub poszczególne komponenty GUI można wykorzystać ponownie i zmodyfikować w dowolnej chwili, dzięki czemu mapp View jest idealnym elementem elastycznej, modułowej architektury maszyny. Ogranicza to również koszty konserwacji i poprawia ogólną jakość.

Sieć podlega ciągłym zmianom i postępom, jednak sama technologia sieciowa pozostaje w dużym stopniu niezmieniona pomimo upływu czasu. Strony HTML utworzone 20 lat temu nadal są wyświetlane poprawnie we wszystkich dzisiejszych przeglądarkach. Komponent mapp View został zbudowany w oparciu o globalnie akceptowane standardy sieciowe HTML5, CSS3 i JavaScript. Inaczej niż w przypadku platform we własnym formacie takich jak Flash lub Silverlight, standardy te są ciągle aktualizowane i nadają się do użytku przez dziesiątki lat.

 

Otwartość dzięki OPC UA

Komponent mapp View jest całkowicie zintegrowany ze środowiskiem technicznym B&R Automation Studio. Sterowniki od innych dostawców można łatwo włączyć do HMI za pośrednictwem OPC UA. mapp View to pierwsze oparte na HMI rozwiązanie w świecie, w którym nie jest wymagana znajomość języków programowania.

OPC_UA_1.0_de_blackwhite.jpg

 

Czytaj także