Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2014-11-27
W jaki sposób efektywnie transportować tabletki?

Niszczący transport – nie dla tabletek

Niszczący transport – nie dla tabletek
Urządzenia próżniowe można z powodzeniem stosować w branży farmaceutycznej. Tabletki powinny być transportowane w zakładzie produkcyjnym z jednego urządzenia przetwarzającego na drugie - na przykład z bębna do powlekania na linię pakowania. Niestety w wielu zakładach farmaceutycznych taki transport odbywa się jeszcze ręcznie przez pracowników.
Ta czasochłonna, ręczna praca w niewygodnej pozycji jest wynikiem obaw, że często bardzo delikatne i cenne tabletki zostaną rozdrobnione lub uszkodzone podczas zautomatyzowanego przenoszenia. Z oczywistych powodów, wszelkie uszkodzenia tabletki czynią ją bezużyteczną, a firmy farmaceutyczne zwykle akceptują bardzo niewielkie odrzuty produkcyjne.

Tak, jak należy ostrożnie obchodzić się ręcznie z delikatnymi przedmiotami, tak samo zautomatyzowany system transportowy musi być zaprojektowany z myślą o delikatnej obsłudze. Kluczem do tego jest szybkość. Prędkość pracy każdego przenośnika musi być odpowiednia do aplikacji aby zapewnić, że delikatne tabletki pozostaną nienaruszone. Bardzo często urządzenie transportowe musi być spowolnione.
Jednakże, istnieje jeszcze kilka innych powodów, które należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu urządzenia do transportu tabletek zarówno dla przemysłu farmaceutycznego jak i jego pracowników. Oto lista kontrolna, o czym należy pamiętać:
1. Różne tabletki wymagają różnych rozwiązań
Tabletki różnią się nie tylko pod względem wielkości i kształtu, ale mogą być również powlekane, niepowlekane, twarde lub miękkie. Wszystkie te cechy muszą być uwzględnione w specjalnie przystosowanym wyposażeniu, aby tabletki były w zakładzie transportowane bezpiecznie.
Tabletki powlekane mogą wydawać się proste w transporcie ze względu na ich twardą powłokę. Jednakże powłoka ta jest podatna na pękanie w przypadku uderzenia o twarde, ostre krawędzie występujące w systemie przenośnika. Zatem właściwe może być zastosowanie elastycznego węża zamiast rur stalowych oraz wygładzenie krawędzi ochronną wykładziną silikonową. Tabletki w kształcie gwiazdy lub inne o kanciastym kształcie mogą się ścierać nie tylko w przypadku uderzania o ścianki przenośnika, ale na skutek wzajemnego zderzania się ze sobą. Aby uniknąć takim kolizjom, przepływ tabletek konieczne musi być regulowany.

2. Filtry zabezpieczają tabletki i pracowników
Niepowlekane tabletki często wytwarzają dużo pyłu, który musi być oddzielony od tabletek przed ich pakowaniem. Można to łatwo osiągnąć przez dodanie wstępnego separatora cyklonowego, w którym pył jest zasysany do pompy podciśnieniowej, podczas gdy cięższe tabletki spadają na dół pojemnika. Pył, który może spowodować uszkodzenie pompy jest filtrowany zanim do niej dotrze. Ilość pyłu określa wymaganą powierzchnię filtra a wielkość cząstek pyłu decyduje jak dokładny musi być filtr.
Filtry są ważne i są integralną częścią systemu przenośnika próżniowego. Oferują one ochronę dla maszyn, takich jak pompy próżniowe, ale również przyczyniają się do ochrony pracowników przed wdychaniem pyłu z tabletek zawierających substancje czynne medycznie. Jeśli to konieczne, urządzenia transportowe można wyposażyć w wysokowydajne filtry sterylne, które potrafią wychwycić więcej niż 99,9 procent wszystkich cząsteczek pyłu.
Kluczem do skutecznej filtracji jest wybór dostawcy, który oferuje szeroką paletę filtrów do różnych zastosowań.
3. Rozmiar ma znaczenie
Miękkie, niepowlekane tabletki - często przeznaczone do rozpuszczania w wodzie - są zazwyczaj dość duże i bardzo kruche. Niezależnie od tego, czy ręczne lub automatyczne delikatne obchodzenie się z takimi tabletkami może stanowić nie lada wyzwanie. Czasami potrzebny jest specjalnie przystosowany sprzęt, taki jak rury o bardzo dużym promieniu zagięcia. Wymiary jednostek wlotowych i wylotowych, a także lance ssawne do podajników muszą być również dostosowane do kruchych tabletek. W rzeczywistości wymiary całego układu mogą wpływać na możliwość uszkodzenia tych tabletek.

4. Utrzymywanie w czystości
Higiena ma kluczowe znaczenie w przemyśle farmaceutycznym i niezależnie od rodzaju transportowanych tabletek – urządzenia transportowe muszą być utrzymywane w czystości. Jednak czas czyszczenia oznacza przestoje i niepożądaną przerwę w produkcji. Przenośniki o minimalnej liczbie ruchomych części, które mogą być montowane i demontowane bez użycia narzędzi oferują minimalne postoje produkcyjne na czyszczenie lub inne prace konserwacyjne. Systemy modułowe są również prostsze i szybsze do czyszczenia lub utrzymania. Wadliwe lub uszkodzone części można zdemontować i zastąpić nowym wywołując jedynie niewielkie zakłócenia w procesie produkcyjnym.

5. Przetestuj zanim zdecydujesz
Oferując możliwości w pełni zautomatyzowanego i zamkniętego systemu, podciśnieniowe urządzenie transportowe jest doskonałym rozwiązaniem do obsługi tabletek. Należy jednak rozważyć wiele różnych opcji i konfiguracji, zanim będzie można dojść do systemu, który spełni wymagania i spowoduje minimalne uszkodzenia tabletek. Stąd też testy laboratoryjne są ważnym krokiem w procesie doboru urządzenia transportowego.
Niektórzy producenci oferują laboratoria testujące, w których można przetestować urządzenia w konkretnej aplikacji. Mogą być badane różne charakterystyki przenoszenia i rodzaje tabletek na różnych odległościach w pionie i poziomie. Testy mogą również stanowić podstawę do analizy objętości transportowanego materiału na minutę na podanych odległościach, jak również czas cyklu i zużycie energii.
Ponadto testy mogą rozwiać obawy lub zmienić błędne przekonania związane z nieznaną technologią. Na przykład pomysł, że systemy próżniowe są hałaśliwe można łatwo obalić. Jednak co najważniejsze, badania pomogą usunąć problem transportu tabletek w obrębie zakładu - bez pękania tabletek.

O firmie Piab
Założona w 1951 roku firma Piab projektuje innowacyjne rozwiązania, które zwiększają produktywność i poprawiają środowisko pracy użytkowników podciśnienia na całym świecie. Jako wiarygodny partner największych producentów, firma Piab rozwija i produkuje kompletną linię pomp próżniowych, akcesoriów, urządzeń do transportu próżniowego materiałów sypkich oraz przyssawek do zróżnicowanych procesów zautomatyzowanego przenoszenia materiałów i automatyzacji produkcji. Piab wykorzystuje technologię COAX®, nowy wymiar w technologii próżniowej, która może być stosowana w wielu oryginalnych produktach i rozwiązaniach. Wkłady ssące COAX® są mniejsze, bardziej wydajne i niezawodne niż konwencjonalne eżektory oraz mogą być integrowane bezpośrednio w maszynach. W efekcie pozwala to na projektowanie elastycznych systemów próżniowych o modułowej budowie. Firma Piab z centralą w Szwecji jest światową organizacją, która posiada oddziały i dystrybutorów w ponad 70 krajach na całym świecie. Więcej informacji o rozwiązaniach próżniowych dla szerokiego zakresu aplikacji można znaleźć na naszych stronach internetowych www.piab.com.

Więcej informacji
Häla El Sheemy Washbrook, Vice President Marketing and Communications Manager
Tel: +46 (0) 8 630 25 74
E-mail: hala.e.washbrook@piab.com

Autor:
Tomas Dahl, Strategic Sales OEM. Material Handling Division
Źródło:
Piab AB
Dodał:
Piab Polska Sp. z o.o.

Czytaj także