Jak wybrać wciągnik lub wciągarkę? Przede wszystkim, należy określić swoje potrzeby – to one determinują rodzaj i model sprzętu. Właściwym pytaniem zatem jest: „Jaka wciągarka lub jaki wciągnik najlepiej spełni potrzeby i oczekiwania?" – w tym artykule przedstawimy porady dotyczące wyboru maszyny z perspektywy potrzeb użytkownika.
Wciągnik elektryczny czy ręczny?
Wciągniki ręczne wykorzystują siłę mięśni, wciągnik elektryczny potrzebuje zasilania – z tego względu trzeba mieć na uwadze środowisko pracy sprzętu – a konkretnie warunki (czy wymagane są odpowiednie certyfikaty? Czy jest to np. miejsce zagrożone wybuchem?). Kolejne czynniki, które determinują wybór wciągnika to:
1. Rodzaje ładunków
Kwestia ogólnych cech ładunków, takich jak: ciężar, gabaryty, kształt, potrzeby związane ze sposobem mocowania ładunku (haki, chwytaki, dedykowane uchwyty). Jeżeli wciągnik ma podnosić i przemieszczać w poziomie przedmioty wrażliwe (np. elementy karoserii samochodowej), może się okazać że niezbędny jest zakup dodatkowego osprzętu oraz zakup wciągnika z płynną regulacją prędkości (czyli elektrycznego).
2. Udźwig nominalny
Warto zaopatrzyć się w sprzęt, który będzie w stanie podnieść – według specyfikacji – ciężar większy o kilkanaście procent, niż przewidywany maksymalny ciężar ładunku. Lepiej uniknąć przestoju w pracy (oraz kosztów ewentualnej naprawy) i wybrać model, który jest w stanie podnieść więcej. Ponownie – należy odnieść się do specyfiki i warunków pracy, bo – wbrew pozorom – wciągniki ręczne potrafią obsługiwać ładunki o masie do 10 ton.
3. Efektywność i płynność w cyklach pracy
Wciągniki elektryczne oferują powtarzalność prędkości – są w stanie wykonać więcej podniesień niż wciągniki ręczne w tym samym czasie, zachowując jednocześnie te same parametry ruchów. To ważny aspekt, jeżeli wciągnik ma podnosić ładunki wrażliwe. Naturalnie, koszt zakupu wciągnika elektrycznego jest większy niż ręcznego – i to również trzeba wziąć pod uwagę.
4. Mobilność
Wciągniki elektryczne wykorzystują własną ramę jako element nośny – to może być kłopotliwe w przypadku potrzeby przemieszczania ładunku w kilku obszarach na terenie tego samego obiektu (np. hali produkcyjnej).
5. Parametry robocze
Grupa natężenia pracy – ten parametr jest najistotniejszy, obejmuje ilość cyklów pracy w ciągu jednego dnia oraz ilość czasu pracy (jedna, dwie lub trzy zmiany? Ile dni w roku?). Przed zakupem trzeba uwzględnić także masę elementów chwytnych – te bowiem wciągnik dźwiga cały czas, nawet wtedy, gdy nie ma umocowanego ładunku. Skorzystaj z fachowej wiedzy ekspertów i zapytaj o ten parametr zanim kupisz maszynę.
6. Wysokość podnoszenia
Wybór wciągnika należy uzależnić także od jego możliwości w zakresie wysokości podnoszenia – co ma duże znaczenie w przypadku zabudowy miejsca pracy wciągnika. W przypadku np. hali produkcyjnej o dużej gęstości stanowisk i obecności maszyn o różnych gabarytach, lepiej wybrać wciągnik, który pozwoli na bezpieczne i płynne przenoszenie ładunków nad maszynami i konstrukcjami (lub przemieszczenie samego wciągnika bez ładunku).
Wciągnik ręczny Kito. Źródło: eurotech.me
Jak dobrać właściwy wciągnik ręczny? (linowy czy łańcuchowy)
Wciągniki łańcuchowe świetnie sprawdzają się w warunkach dużego zagęszczenia stanowisk pracy, gdzie wymagany jest udźwig do 5 ton (wciągniki łańcuchowe z udźwigiem od 2 ton wzwyż muszą być odebrane przez UDT). Wciągniki łańcuchowe cechuje zwarta budowa i duża odporność na negatywny wpływ czynników zewnętrznych (czynniki agresywne lub warunki atmosferyczne).
Wciągniki linowe to dobre rozwiązanie przy przenoszeniu ładunków o większej masie, przede wszystkim w pracach wymagających transportu elementów między wydziałami (w pionie i poziomie).
Wciągarka ręczna. Źródło: eurotech.me
Jak dobrać właściwy wciągnik elektryczny?
Wciągniki elektryczne najlepiej sprawdzają się w przenoszeniu dużych ładunków, które wymagają płynności i precyzji podczas transportu. Wciągniki elektryczne są wyposażone w jedno- lub trójfazowe silniki oraz szereg komponentów, dzięki którym powtarzalność i szybkość pracy są na stałym, wysokim poziomie.
Najczęściej stosuje się je w fabrykach, magazynach, halach produkcyjnych i stacjach załadunkowych – należy pamiętać o tym, że wciągniki mają ograniczenia w kwestii mobilności – to rama montażowa stanowi element nośny wciągnika.
Wciągniki elektryczne z 3 letnim okresem gwarancji - gdzie kupić?
Trwałość i jakość to podstawa – dlatego najlepiej kupić wciągnik elektryczny u sprawdzonego dostawcy, który dodatkowo zapewnia gwarancję. Gdzie kupić dobry sprzęt w przystępnej cenie? Firma Eurotech to gwarancja satysfakcji – w ofercie posiada szeroką gamę urządzeń, a ponadto zespół fachowych doradców klienta szybko pomaga ustalić wybór najlepszego urządzenia, z uwzględnieniem potrzeb. Oczekiwania i potrzeby to główne czynniki wpływające na to, jaki sprzęt się sprawdzi. Przykładowo – model KITO ER2 – to świetny wciągnik łańcuchowy elektryczny o udźwigu do 20 ton. Dla osób, które potrzebują sprzętu o mniejszym udźwigu – polecamy wciągnik elektryczny łańcuchowy KITO EQ – o udźwigu do 1 tony.
- Źródło:
- eurotech.me
Galeria artykułu
Czytaj także
-
Ładowarki teleskopowe - kupno czy wynajem? Co opłaci się bardziej?
Gdy w pracy konieczne jest zastosowanie wielofunkcyjnego, zaawansowanego sprzętu, który poradzi sobie nawet w trudnych warunkach, warto sięgnąć po...
-
Dlaczego tak ważne jest uzdatnianie sprężonego powietrza w zakładzie?
www.obrabiarki.xtech.plDla zakładów przemysłowych, które wykorzystują sprężone powietrze esencjonalne jest uzdatnianie powietrza. Pod pojęciem uzdatnianie...
-
-
-
-
-
Do czego służy lepkościomierz?
www.wyposazeniemedyczne.pl