Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-03-26
Wciągniki i wciągarki: czym się kierować przy wyborze?

wciagarkaelektryczna.jpg

Jak wybrać wciągnik lub wciągarkę? Przede wszystkim, należy określić swoje potrzeby – to one determinują rodzaj i model sprzętu. Właściwym pytaniem zatem jest: „Jaka wciągarka lub jaki wciągnik najlepiej spełni potrzeby i oczekiwania?" – w tym artykule przedstawimy porady dotyczące wyboru maszyny z perspektywy potrzeb użytkownika.

 

Wciągnik elektryczny czy ręczny?

Wciągniki ręczne wykorzystują siłę mięśni, wciągnik elektryczny potrzebuje zasilania – z tego względu trzeba mieć na uwadze środowisko pracy sprzętu – a konkretnie warunki (czy wymagane są odpowiednie certyfikaty? Czy jest to np. miejsce zagrożone wybuchem?). Kolejne czynniki, które determinują wybór wciągnika to:

 

1. Rodzaje ładunków

Kwestia ogólnych cech ładunków, takich jak: ciężar, gabaryty, kształt, potrzeby związane ze sposobem mocowania ładunku (haki, chwytaki, dedykowane uchwyty). Jeżeli wciągnik ma podnosić i przemieszczać w poziomie przedmioty wrażliwe (np. elementy karoserii samochodowej), może się okazać że niezbędny jest zakup dodatkowego osprzętu oraz zakup wciągnika z płynną regulacją prędkości (czyli elektrycznego).

 

2. Udźwig nominalny

Warto zaopatrzyć się w sprzęt, który będzie w stanie podnieść – według specyfikacji – ciężar większy o kilkanaście procent, niż przewidywany maksymalny ciężar ładunku. Lepiej uniknąć przestoju w pracy (oraz kosztów ewentualnej naprawy) i wybrać model, który jest w stanie podnieść więcej. Ponownie – należy odnieść się do specyfiki i warunków pracy, bo – wbrew pozorom – wciągniki ręczne potrafią obsługiwać ładunki o masie do 10 ton.

 

3. Efektywność i płynność w cyklach pracy

Wciągniki elektryczne oferują powtarzalność prędkości – są w stanie wykonać więcej podniesień niż wciągniki ręczne w tym samym czasie, zachowując jednocześnie te same parametry ruchów. To ważny aspekt, jeżeli wciągnik ma podnosić ładunki wrażliwe. Naturalnie, koszt zakupu wciągnika elektrycznego jest większy niż ręcznego – i to również trzeba wziąć pod uwagę.

4. Mobilność

Wciągniki elektryczne wykorzystują własną ramę jako element nośny – to może być kłopotliwe w przypadku potrzeby przemieszczania ładunku w kilku obszarach na terenie tego samego obiektu (np. hali produkcyjnej).

 

5. Parametry robocze

Grupa natężenia pracy – ten parametr jest najistotniejszy, obejmuje ilość cyklów pracy w ciągu jednego dnia oraz ilość czasu pracy (jedna, dwie lub trzy zmiany? Ile dni w roku?). Przed zakupem trzeba uwzględnić także masę elementów chwytnych – te bowiem wciągnik dźwiga cały czas, nawet wtedy, gdy nie ma umocowanego ładunku. Skorzystaj z fachowej wiedzy ekspertów i zapytaj o ten parametr zanim kupisz maszynę.

 

6. Wysokość podnoszenia

Wybór wciągnika należy uzależnić także od jego możliwości w zakresie wysokości podnoszenia – co ma duże znaczenie w przypadku zabudowy miejsca pracy wciągnika. W przypadku np. hali produkcyjnej o dużej gęstości stanowisk i obecności maszyn o różnych gabarytach, lepiej wybrać wciągnik, który pozwoli na bezpieczne i płynne przenoszenie ładunków nad maszynami i konstrukcjami (lub przemieszczenie samego wciągnika bez ładunku).

 

Wciągnik ręczny Kito. Źródło: eurotech.me
Wciągnik ręczny Kito. Źródło: eurotech.me

Jak dobrać właściwy wciągnik ręczny? (linowy czy łańcuchowy)

Wciągniki łańcuchowe świetnie sprawdzają się w warunkach dużego zagęszczenia stanowisk pracy, gdzie wymagany jest udźwig do 5 ton (wciągniki łańcuchowe z udźwigiem od 2 ton wzwyż muszą być odebrane przez UDT). Wciągniki łańcuchowe cechuje zwarta budowa i duża odporność na negatywny wpływ czynników zewnętrznych (czynniki agresywne lub warunki atmosferyczne).


Wciągniki linowe to dobre rozwiązanie przy przenoszeniu ładunków o większej masie, przede wszystkim w pracach wymagających transportu elementów między wydziałami (w pionie i poziomie).

 

Wciągarka ręczna. Źródło: eurotech.me
Wciągarka ręczna. Źródło: eurotech.me

 

Jak dobrać właściwy wciągnik elektryczny?

Wciągniki elektryczne najlepiej sprawdzają się w przenoszeniu dużych ładunków, które wymagają płynności i precyzji podczas transportu. Wciągniki elektryczne są wyposażone w jedno- lub trójfazowe silniki oraz szereg komponentów, dzięki którym powtarzalność i szybkość pracy są na stałym, wysokim poziomie.

Najczęściej stosuje się je w fabrykach, magazynach, halach produkcyjnych i stacjach załadunkowych – należy pamiętać o tym, że wciągniki mają ograniczenia w kwestii mobilności – to rama montażowa stanowi element nośny wciągnika.

 

Wciągniki elektryczne z 3 letnim okresem gwarancji - gdzie kupić?

Trwałość i jakość to podstawa – dlatego najlepiej kupić wciągnik elektryczny u sprawdzonego dostawcy, który dodatkowo zapewnia gwarancję. Gdzie kupić dobry sprzęt w przystępnej cenie? Firma Eurotech to gwarancja satysfakcji – w ofercie posiada szeroką gamę urządzeń, a ponadto zespół fachowych doradców klienta szybko pomaga ustalić wybór najlepszego urządzenia, z uwzględnieniem potrzeb. Oczekiwania i potrzeby to główne czynniki wpływające na to, jaki sprzęt się sprawdzi. Przykładowo – model KITO ER2 – to świetny wciągnik łańcuchowy elektryczny o udźwigu do 20 ton. Dla osób, które potrzebują sprzętu o mniejszym udźwigu – polecamy wciągnik elektryczny łańcuchowy KITO EQ – o udźwigu do 1 tony.

 

Źródło:
eurotech.me

Czytaj także