Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-07-27
Ładowarki teleskopowe - kupno czy wynajem? Co opłaci się bardziej?

Gdy w pracy konieczne jest zastosowanie wielofunkcyjnego, zaawansowanego sprzętu, który poradzi sobie nawet w trudnych warunkach, warto sięgnąć po pomoc ładowarek teleskopowych. Te wydajne urządzenia są znacznie skuteczniejsze w pracy niż np. wózki widłowe, dając tym samym, więcej różnorodnych możliwości. W poniższym artykule przyjrzymy się temu, co opłaca się bardziej - zakup czy wynajem ładowarki teleskopowej. Zapraszamy do lektury!

 

ładowarki-teleskopowe-kupno-czy-wynajem.jpg

Na początek zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia i przypomnienia, czym jest ładowarka teleskopowa. W dalszej części tekstu zaprezentujemy zastosowania oraz branże w jakich najczęściej wykorzystuje się tego typu sprzęty, by na koniec przejść do porównania kosztów zakupu i wynajmu ładowarek, a także omówić, w jakim przypadku warto wybrać które rozwiązanie.

 

Jak działają ładowarki teleskopowe?

Jeżeli nigdy jeszcze nie miałeś okazji korzystać lub widzieć ładowarki teleskopowej w akcji, warto dowiedzieć się jak działa tego typu urządzenie.

Istnieją dwa podstawowe typy ładowarek teleskopowych:

  •  ładowarki czołowe (sztywne)
  •  oraz ładowarki obrotowe.

Czasem do tej klasyfikacji dodaje się jeszcze trzecią kategorię - wózków teleskopowych, które są jednak znacznie mniejsze i nie dorównują parametrami ładowarkom.

 

Ładowarki teleskopowe czołowe

Maszyny takie jak ładowarki teleskopowe czołowe charakteryzuje przede wszystkim ich duży rozmiar, widoczny już na pierwszy rzut oka. Sama waga tych urządzeń, w zależności od modelu, wynosi 10 ton, a zdarzają się również ładowarki o jeszcze dużo większym ciężarze.

Duża waga idzie w parze w tym przypadku bezpośrednio z dużym udźwigiem. Ładowarki teleskopowe czołowe wyróżnia nieprzeciętny maksymalna wartość udźwigu, która może wynosić nawet do 10 ton.

 

Ładowarki teleskopowe obrotowe 

ładowarki-teleskopowe-obrotowe.jpg

Drugą kategorią ładowarek są urządzenia obrotowe. Ich nazwa wynika z charakterystycznej budowy. Maszyny te wyposażone są w:

  •  obrotnicę, dzięki której kabina operatora oraz teleskop mogą obracać się nawet o 360 stopni,
  •  2 pary podpór (przednie i tylnie), które gwarantują stabilną pozycję w trakcie wykonywania zadań.

Inny sposób konstrukcji urządzenia to inne możliwości, w tym przypadku specyficzna budowa ładowarki obrotowej ma zapewnić jej dużą wartość maksymalnej wysokości unoszenia - nawet do kilkunastu metrów.

 

Zastosowanie ładowarek teleskopowych

Ładowarki teleskopowe wykorzystywane są zgodnie ze swoimi predyspozycjami. Oznacza to, iż urządzenia czołowe zazwyczaj zajmują się transportem oraz unoszeniem wielotonowych ładunków - czyli transportem poziomym, natomiast praca ładowarek obrotowych to głównie podnoszenie materiałów na duże wysokości - czyli transport pionowy.

Istotną zaletę w przypadku tego typu urządzeń stanowi możliwość skorzystania z opcji montażu wymiennego osprzętu do wózków widłowych. Może to być:

  • łyżka,
  • wciągarka,
  • chwytak,
  • kosz - dzięki któremu ładowarka może pełnić funkcję platformy roboczej,

lub jeszcze inny element, który wpłynie na zapewnienie ładowarkom większej ilości dostępnych funkcji - takich jak transport materiałów sypkich czy przenoszenie ładunków, które nie są umieszczone na paletach.

Zakup (lub wynajem) konkretnego urządzenia powinien być ściśle oparty na zapotrzebowaniu firmy na dany rodzaj usług.

 

W jakiej branży pomogą ładowarki teleskopowe?

Ładowarki teleskopowe obydwu typów wykorzystywane są głównie w branży budowlanej, ale także w rolnictwie, transporcie, lotnictwie czy przemyśle drzewnym.

Budownictwo

Ładowarki sprawdzają się na każdym etapie budowy - począwszy od dostarczenia materiałów, przez konstrukcję, aż po prace związane z elewacjami czy prace dekarskie.

ładowarka-teleskopowa-podczas-rozbiórki.jpg

Dodatkowo, ładowarki teleskopowe czołowe z zamontowaną łyżką są bardzo użyteczne w trakcie przeprowadzania wszelkiego rodzaju rozbiórek, gdyż z powodzeniem transportują gruz i innego typu materiały.

Transport

Szczególnie ładowarki teleskopowe czołowe często wykorzystywane są w charakterze urządzeń transportujących ciężkie ładunki na duże odległości, np. na składach budowlanych, w tartakach, w magazynach przemysłowych (np. z częściami i elementami do samochodów itp.).

Branża lotnicza

Nie chodzi tu oczywiście o latanie za pomocą ładowarek teleskopowych, a o ich istotny udział w transporcie lotniczym. Ładowarki obrotowe bardzo często należą do floty urządzeń naziemnych sprawujących pieczę nad utrzymaniem ruchu na lotniskach oraz prawidłowej konserwacji samolotów.

ładowarki-teleskopowe-w-branży-lotniczej.jpg

Przemysł drzewny

Ładowarki teleskopowe dobrze sprawdzają się w operacjach transportowych związanych z przemysłem drzewnym - głównie w pracach w tartakach przy przewożeniu całych pni lub desek. Wykorzystanie wideł i innego rodzaju osprzętu pozwala urządzeniom sprawnie manipulować ładunkami, dostarczać je w miejsce obróbki czy bezpiecznie składować.

Ile kosztuje ładowarka teleskopowa?

Ładowarka teleskopowa to zaawansowany sprzęt, zatem przy zakupie trzeba liczyć się też z kosztami jej zakupu, które oscylują w okolicach 200 000 zł za nowe urządzenie. Koszt zakupu może być wyższy jeżeli urządzenie pochodzi od znanego producenta. Cena wzrasta również wraz ze stopniem zaawansowania pojazdu - im większy udźwig, tym wyższą kwotę należy zapłacić za ładowarkę.

Co jednak istotne - niektóre urządzenia, jak ładowarka teleskopowa Manitou można nabyć nie tylko wyłącznie za gotówkę, ale również korzystając z atrakcyjnych opcji finansowania, jakie daje producent urządzeń. W tym m.in.:

  •  leasingu urządzeń,
  •  czy kredytu.

Tańszym rozwiązaniem niż zakup nowej ładowarki teleskopowej jest również kupno używanego sprzętu. Na jego cenę składa się nie tylko model urządzenia, rok produkcji ale także parametry oraz stan techniczny. W zależności od tych aspektów, koszt zakupu używanej ładowarki teleskopowej może wynosić nawet 30-50% mniej niż pierwotna cena zakupu nowego urządzenia tego samego modelu.

Wynajem ładowarki teleskopowej - ceny

Natomiast innym rozwiązaniem, które pozwala pozyskać (przynajmniej czasowo) sprzęt do firmy jest wynajem ładowarki teleskopowej. W tym przypadku większość wypożyczalni oferuje 2 możliwości:

  •  wynajem krótkoterminowy,
  •  wynajem długoterminowy.

Z reguły ładowarki teleskopowe wynajmowane na dłuższy okres to mniejszy jednostkowy koszt wynajmu za dzień. Przy wynajmie krótkoterminowym stawka za dzień rozpoczyna się od kwoty ok. 170 zł i wzrasta wraz z zaawansowaniem urządzenia (pełen cennik znajdziesz tutaj).

 

Ładowarki teleskopowe - kupować czy wynajmować?

Z punktu widzenia właściciela firmy bardzo istotne jest pytanie: co opłaca się bardziej - zakup czy wynajem ładowarki? Wszystko zależy od wielu kwestii, w tym m.in.:

  • jaki budżet możesz przeznaczyć na urządzenie? Czy łatwiej będzie Ci wyłożyć pieniądze jednorazowo na zakup lub czy masz zdolność kredytową, aby rozłożyć zakup na raty?
  • jak często ładowarka teleskopowa będzie wykorzystywana w twoim przedsiębiorstwie? Czy będą to pojedyncze dni w miesiącu, kilkudniowe zlecenia parę razy do roku, czy też eksploatacja na co dzień?
  • czy będzie Cię stać na utrzymanie sprzętu, zapewnienie mu odpowiedniej konserwacji i przeglądów?
  • jak widzisz prognozy długofalowe zarówno dla swojej firmy, jak i dla kolejnych zleceń, które przyjdzie ci realizować? czy zakup ładowarki teleskopowej zwróci się po kilku latach?

 

ładowarka-teleskopowa.jpg

Jeżeli ładowarka ma być wykorzystywana w twojej firmie tylko okazjonalnie czy przy okazji wyjątkowych zleceń - warto wtedy przemyśleć jej wynajem. Wypożyczając urządzenie nie musisz martwić się o pokrycie kosztów jego przeglądów czy napraw, a koszty najmu możesz wliczyć w koszty uzyskania przychodu.

Z kolei w przypadku gdy ładowarka teleskopowa jest właściwie niezbędna w twoim przedsiębiorstwie do codziennych prac związanych z transportem, wtedy konieczny może okazać się zakup nowego lub używanego urządzenia.

Źródło:
Materiał nadesłany

Czytaj także