empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy usług Ostatnia aktualizacja: 2024-05-28
Modernizacja pras mechanicznych – mimośrodowych
Modernizacja pras mechanicznych – mimośrodowych
Zasięg:
międzynarodowy

MODERNIZACJA PRAS

W Polsce obecnie obowiązują wszystkie te same normy, w szczególności dotyczy to bezpieczeństwa na maszynach, które są w krajach Unii Europejskiej.

Są to te same normy, które zmuszają firmy z krajów unii do budowania i wykorzystywania do produkcji bezpiecznych maszyn.

Prasy są jednymi z takich maszyn, która stwarzają dla operatorów największe zagrożenie i jeżeli nie są wyposażone w niezbędny układ bezpieczeństwa, to skutki niewłaściwej obsługi lub uszkodzeń podzespołów mogą prowadzić do najpoważniejszych obrażeń.

Dla pras mechanicznych, których setki prasują w naszym kraju, jest gotowa norma szczegółowa PN-EN 692, która opisuje w szczegółach wymagania techniczne, stawiane m.in. układowi sterowania, które muszą być spełnione, aby maszyna mogła być bezpieczna.

Aby możliwe było zmodernizowanie układu sterowania takiej prasy, muszą być stosowane specjalnie przygotowane układ bezpieczeństwa, które zbudowane są w oparciu o zastosowanie styków biernych o wymuszonym działaniu, redundancji (zwielokrotnienia), dywersyfikacji (różnorodności rozwiązań) oraz ponadto układ taki musi się samoczynnie testować, by możliwe było wykrycie uszkodzeń. Skutkiem tych wymagań układ bezpieczeństwa musi być tak skonstruowany, że pomimo wystąpienia pojedynczego błędu (uszkodzenie) układ taki musi zapewnić zawsze, również wtedy, wszystkie funkcje bezpieczeństwa.

Oznacza to, że do zmodernizowania, wyremontowania starej prasy aby mogła ona spełniać obecne wymagania zawarte w normach, musimy zastosować oprócz odpowiednich „czujników", jakimi są np. przyciski STOP-AWARIA, sterowania 2-ręcznego, czujniki magnetyczne bezpieczeństwa do osłon, kurtyny świetlen bezpieczeństwa, krzywkowy układ bezpieczeństwa dla prasy, 2-cewkowy zawór bezpieczeństwa sterujący pracą sprzęgła/hamulca, również, a jest to nawet jeszcze bardzie ważne, bezpieczny układ sterowania, zapewniający najwyższy poziom bezpieczeństwa tzn. wymagania kategorii nr 4 wg. PN-EN 954-1.

Taki, bezpieczny, układ sterowania można zrealizować na sterowniku bezpieczeństwa z serii PSS firmy Pilz, który realizował będzie wszystkie funkcje bezpieczeństwa na prasie, jak również wszystkie pozostałe, standardowe funkcje sterownicze.

Funkcje bezpieczeństwa występujące na prasie m.in.:
- awaryjne zatrzymanie prasy przyciskiem STOP-AWARIA kat.4
- sterowania 2-ręczne kat.4
- zabezpieczenie dostępu do obszaru, w którym występuje zagrożenie przy pomocy świetlnej kurtyny bezpieczeństwa
- zabezpieczenie dostępu do obszaru, w którym występuje zagrożenie przy pomocy osłon mechanicznych i magnetycznych czujników bezpieczeństwa dla osłon lub wyłączników krańcowych, drziowych bezpieczeństwa,
- sterowanie i kontrola pracy 2-cewkowego zaworu bezpieczeństwa prasy, który steruje pracą sprzęgła / hamulca prasy
- wykrywanie rzeczywistego stanu zatrzymanie prasy
- obsługa krzywkowego, mechanicznego układu bezpieczeństwa prasy.

 

AUTOMATECH biuro i sklep:
tel. (22) 753 24 80
tel. (22) 753 24 61
biuro.warszawa@automatech.pl
zamowienia@automatech.pl

Katalog Produktów
Katalog Usług Inżynierskich

Zapraszamy na nasze strony internetowe, gdzie dowiecie się Państwo więcej o oferowanych przez nas usługach inżynierskich:
automatech.pl
bezpieczenstwo-maszyn.com

Kup produkty w e-sklepie:
automatechsklep.pl

Obejrzyj nasze Webinary oraz filmy:
YouTube

Bądź na bieżąco, obserwuj nasze kanały:
LinkedIn
fb

 

 

Skontaktuj się z dystrybutorem

Firma

AUTOMATECH Sp. z o.o.

Adres: Ewy 2, 05-816 Opacz-Kolonia

Nr telefonu: (22) 753 24 80 Skopiuj

Faks: (22) 753 24 90 Pokaż numer Skopiuj

E-mail: biuro.warszawa@automatech.pl Skopiuj
WWW: www.automatech.pl

Przy kontakcie powołaj się na portal automatyka.pl

Wyślij wiadomość

Dodaj plik...