Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-06-04  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-06-04
„Miękka” robotyka
Dłoń z hydrożelu
Dłoń z hydrożelu

Inspirując się sposobem wzrostu roślin w kierunku światła, tj. zjawiskiem zwanym fototropizmem, bioinżynierowie z Uniwersytetu w Kalifornii stworzyli hydrożel, który może być manipulowany przez światło.

Nowy hydrożel może mieć zastosowanie w dziedzinie miękkiej robotyki, która oparta na elastycznych ruchach przywołuje obrazy rozgwiazd, kałamarnic czy ośmiornic. „Żele zmieniające swój kształt mogą być również stosowane jako rozwiązania w leczeniu za pomocą inżynierii tkankowej.", powiedział główny naukowiec biorący udział w badaniach, profesor Seung-Wuk Lee.

Naukowcy połączyli syntetyczne, elastyczne białka z arkuszem grafenu. Następnie przy pomocy bliskiej podczerwieni zaaplikowano w jego strukturę ciepło, które oddziaływało na białka, w sposób zmuszający je do absorbcji wody zaraz po ochłodzeniu.

Biopolimer nanokompozytowy złożony z dwóch materiałów, który udało się stworzyć jest z jednej strony porowaty, z drugiej natomiast nie. Porowata strona szybciej wchłania i pozbywa się wody niż druga.

„Dzięki połączeniu tych materiałów, jesteśmy w stanie naśladować komórki roślinne, które w odpowiedni sposób kurczą się, gdy oddziałuje na nie światło.", powiedział Lee. „Niesamowitym jest fakt, że możemy w pełni kontrolować ruchy ręki stworzonej z hydrożelu.".

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
hys.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także