Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-11-08 | Ostatnia aktualizacja: 2010-11-08
13 listopada odbędzie się Robotic Arena 2010

13 listopada odbędzie się Robotic Arena 2010
Organizatorem imprezy jest Koło Naukowe Robotyków „KoNaR” działajace przy Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej (strona zawodów: www.roboticarena.pl).
„KoNaR” od początku swojej działalności zorganizował już pięć edycji imprez, pt. „Otwarte Zawody Robotów Minisumo”. Od dwóch lat zawody odbywają się pod nazwą Robotic Arena – maja nie tylko charakter otwarty ale także międzynarodowy. Podczas zawodów Robotic Arena 2009 zarejestrowano aż 227 robotów. Ponadto gościliśmy zawodników z Chorwacji, Hiszpanii i Rumunii.
Z roku na rok widownia, będąca w rożnym przedziale wiekowym, staje się coraz liczniejsza. Publiczność, to nie tylko osoby związane ze środowiskiem akademickim, ale także osoby zafascynowane tymi przedziwnymi wynalazkami. Wrocławskie Zawody odwiedzają drożyny z całej Polski, a także drużyny zagraniczne, aby zaprezentować efekty swoich prac oraz móc powalczyć o najwyższe trofea.
Opis tegorocznej edycji:
Tego typu imprezy są niezwykle popularne w Stanach Zjednoczonych i Japonii. W tym roku Nasze Koło pragnie powtórzyć sukces poprzedniej edycji i zorganizować największa robotyczna imprezę w Polsce. Zawodnicy będą walczyć w czterech kategoriach:
- sumo
- minisumo
- linefollower
- freestyle
sumo
Są to w pełni samodzielne, autonomiczne konstrukcje o wymiarach 20x20cm i wadze do 3 kg. Średnica ringu sumo - dohyo: 154 cm, linie startowe znajdują się w odległości 10 cm od środka ringu. Wygrywa ten, który pierwszy wypchnie przeciwnika poza dohyo.
minisumo
Zasady identyczne jak w sumo – różnica jedynie w wymiarach robotów. Autonomiczne, nie sterowane konstrukcje o wymiarach 10x10cm i wadze do 500g. Średnica ringu minisumo – 77 cm, linie startowe znajdują się w odległości 5 cm od środka ringu.
linefollower
Roboty muszą przebyć trasę wyznaczona przez czarna linie, umieszczona na jasnej powierzchni. Główny obrys robota musi mieścić się na kartce papieru formatu A4. W czasie pokonywania drogi, robot nie może zjechać z toru. Wygrywa robot, który przejedzie trasę w najkrótszym czasie.
freestyle
Uczestnicy mogą zaprezentować dowolna konstrukcje robotyczną, np. maszynę do robienia drinków czy automatyczne żelazko. Kategoria ta cieszy się dużym zainteresowaniem wśród publiczności, gdyż to właśnie ona w glosowaniu decyduje o tym, kto zwycięża.
Uczestnicy:
W naszych Zawodach, prócz studentów uczelni technicznych, biorą również udział uczniowie techników oraz liceów. Ostatnio coraz częściej do rywalizacji staja najmłodsi. Rekord wieku padł podczas V Otwartych Zawodów Robotów Minisumo – najmłodszy uczestnik miał 10 lat, a robota zbudował z pomocą taty. W tym roku spodziewamy się 200 robotów oraz ponad 400 uczestników, startujących we wszystkich kategoriach. W ubiegłym roku imprez odwiedziło ponad 600 widzów – w tym roku z pewnością będzie ich znacznie więcej.
Wieczorne show:
Tradycyjnie finałom zapewniona zostanie odpowiednia oprawa sceniczna oraz dźwiękowa, która, jak wynika z doświadczeń, na długo zapada w pamięci nie tylko publiczności ale i samych uczestników. Dynamiczne show, prowadzone w stosownym stylu przez konferansjerów, uzupełniają efekty laserowe oraz głośna muzyka grana na żywo przez DJ’a. Dodatkowa atrakcja są projekcje zabawnych przerywników, w postaci krótkich filmów z życia studenckiego.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Koło Naukowe Robotyków "KoNaR"

Galeria wiadomości
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Automatyzacja końcowych testów i montażu w celu zwiększenia produktywności...
Roboty SCARA przyczyniają się do efektywnej i elastycznej automatyzacji w produkcji akumulatorów do samochodów, umożliwiając dokładne i...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-