Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-07-17 | Ostatnia aktualizacja: 2008-07-17
BAE – pomiar czasu pomoże sportowcom przygotować się do olimpiady

BAE – pomiar czasu pomoże sportowcom przygotować się do olimpiady
Dyscyplina ta polega na strzelaniu do dwóch glinianych celów wypuszczanych równocześnie. Każdy zawodnik zalicza 3 rundy po 50 celów. Generalnie, im bliżej siebie oddane sa dwa strzały, tym większa szansa na trafienie. Rozwiązanie BAE Systems ma zapewnić informację zwrotną dotyczącą czasu pomiędzy strzałami (zwykle około 0,7 sekundy) i powiązać ją z osiąganymi wynikami, by określić optymalny timing.
Projekt ten rozpoczął się, gdy trener drużyny narodowej, Ian Coley zwrócił się do analityka zespołu, Davida Garnera z English Institute of Sport (EIS) w Sheffield z prośbą o akustyczne urządzenie, które umożliwiłoby pomiar czasu pomiędzy strzałami. BAE opracowało takie rozwiązanie w ramach pięcioletniej, wartej 1,5 miliona funtów współpracy z UK Sport.
„Mogę określić różnicę na słuch; potrzebuje jednak precyzyjniejszych danych.” – powiedział Coley. „chcemy znaleźć optymalny timing i powiązać go z różnicami w wynikach podczas treningów i zawodów, gdy uczestnik działa w stresie (..) Powodem, dla którego chcieliśmy mieć to urządzenie jest stale rosnąca konkurencja. Typowy wynik sprzed pięciu lat, to 137 trafień na 150 prób. Dziś są to nawet 142 trafienia.”
„Sukces w tej konkurencji zależy od właściwego timingu, rutyny i odpowiedniego przygotowania.” – powiedział Steven Scott, zawodnik brytyjskiej reprezentacji na Olimpiadę. „Musisz być dosłownie jak robot, powtarzać czynności wciąż i wciąż, by końcu stały się zupełnie naturalne.”
„W double trap oddawane są dwa strzały: raz i dwa; i oni chcą wiedzieć jaki jest czas pomiędzy strzałami.” - powiedział George Simpson z BAE Systems, odpowiedzialny za współpracę z UK Sport. „Jesteśmy dość mocno ograniczeni, gdyż każde urządzenie zamontowane na karabinie burzyłoby jego wywarzenie, dlatego wykorzystaliśmy jedynie akustykę.”
„Mamy mikrofony rejestrujące strzał. By odfiltrować strzał od szumu obecnego w tle, bierzemy pod uwagę jedynie najsilniejszy, czy najgłośniejszy sygnał.” – dodał Simpson. „Wyświetlamy czas pomiędzy strzałami w milisekundach i umieszczamy go na wykresie. W calu prowadzenia dalszej analizy, istnieje możliwość eksportowania wykresu do Excela.”
Stworzony system jest prototypem, składającym się z dwóch typów mikrofonów podłączonych do standardowego laptopa wyposażonego w odpowiednie oprogramowanie. Dalsze prace zmierzać będą w kierunku poprawy precyzji pomiaru.
„Nie było dostępnego żadnego standardowego oprogramowania, więc napisaliśmy własne w Visual Studio, wykorzystując C Sharp, który przechwytuje dźwięk z mikrofonów, przetwarza go i wyświetla wyniki.” – powiedział Matthew Porter, programista BAE Systems.
„Poszukuję precyzyjnego urządzenia do pomiaru timingu od lat i wierze, że teraz dzieki treningowi z nim będę mógł poprawić swoje wyniki.” – powiedział Richard Faulds, złoty medalista olimpijski.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- The Engineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Universal Robots – prekursor ery robotyki przyjaznej człowiekowi
Postępująca robotyzacja na całym świecie wpłynęła nie tylko na poprawę wydajności produkcyjnej, warunków pracy czy jakości życia, ale i na odbiór...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-