Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2024-10-10  |  Ostatnia aktualizacja: 2024-10-10
Bezpotencjałowe sterowanie robotami
fot. pixabay
fot. pixabay

Inżynierowie opracowali nowy sposób wydawania robotom skomplikowanych instrukcji bez wykorzystania prądu.

Naśladując sposób działania niektórych części ludzkiego ciała, naukowcy z King's College London przesłali serię poleceń do urządzeń z nowym rodzajem kompaktowego obwodu, wykorzystując zmiany ciśnienia płynu w jego wnętrzu.

Otwiera to możliwość stworzenia nowej generacji robotów, których konstrukcje mogłyby działać niezależnie od wbudowanego systemu sterowania, a przestrzeń ta mogłaby być potencjalnie wykorzystywana dla bardziej złożonego oprogramowania opartego na sztucznej inteligencji.

- Delegowanie zadań do różnych części ich konstrukcji uwalnia przestrzeń obliczeniową dla robotów, umożliwiając ich przyszłym wersjom wytworzenie większej świadomości kontekstu społecznego, a nawet lepszą zręczność. Otwiera to drzwi dla nowego rodzaju robotyki w branżach, takich jak opieka społeczna i produkcja - powiedział dr Antonio Forte, starszy autor badania.

Odkrycia opublikowane w Advanced Science mogą umożliwić stworzenie robotów zdolnych do działania w sytuacjach, w których urządzenia zasilane energią elektryczną nie mogą funkcjonować. Naukowcy mają również nadzieję, że roboty te będą mogły być ostatecznie wykorzystywane w krajach o niskich dochodach, które nie mają niezawodnego dostępu do energii elektrycznej.

Zespół opracował rekonfigurowalny obwód z regulowanym zaworem, który należy umieścić w osprzęcie robota. Działa on jak tranzystor w obwodzie elektronicznym, natomiast twórcy mogą wysyłać sygnały bezpośrednio do sprzętu za pomocą ciśnienia, naśladując kod binarny, co umożliwia robotowi wykonywanie złożonych zadań bez potrzeby wykorzystywania prądu lub instrukcji z centralnego mózgu. Pozwala to na wyższy poziom kontroli niż obecne obwody oparte na płynach.

W kolejnym kroku naukowcy mają nadzieję na zwiększenie skali swoich obwodów i osadzenie ich w większych robotach - od gąsienic używanych do monitorowania elektrowni po roboty kołowe z całkowicie miękkimi silnikami.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
techxplore
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także