Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-11-06  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-11-06
Bezprzewodowe drukowane czujniki wykryją improwizowane ładunki wybuchowe
Bezprzewodowe drukowane czujniki wykryją improwizowane ładunki wybuchowe
Bezprzewodowe drukowane czujniki wykryją improwizowane ładunki wybuchowe
Naukowcy z Georgia Institute of Technology skonstruowali prototypowy bezprzewodowy czujnik, będący w stanie wykryć śladowe ilości kluczowych składników wielu ładunków wybuchowych.

Urządzenie, które nadrukowane jest na papierze albo materiale papieropodobnym zawiera węglowe nanorurki. W dużych ilościach, mogłoby posłużyć do wykrywania obecności improwizowanych ładunków wybuchowych (IED).

„Prototyp ten jest dużym krokiem w kierunku powstania zintegrowanych bezprzewodowych systemów wykrywania materiałów wybuchowych.” – stwierdził Krishna Naishadham z Georgia Tech Research Institute. „Zawiera czujnik i moduł komunikacyjny ukryte w małym, niedrogim opakowaniu i mogłoby działać praktycznie wszędzie.” – dodał.

Inne rodzaje niebezpiecznych czujników gazu bazują, według Naishadhama, na półprzewodnikach i chromatografii. Do tego zużywają więcej energii, wymagają obsługi i przeważnie nie są zdolne do funkcjonowania w temperaturze pokojowej. Co więcej, czujniki takie nie są zintegrowane z modułami komunikacyjnymi.

Bezprzewodowy moduł komunikacyjny nowego czujnika to, lekka antena rezonansowa, która została nadrukowana na papier fotograficzny przy pomocy techniki Manosa Tentzerisa z Georgia Tech.

Element sensoryczny bazuje natomiast na węglowych nanorurkach wytworzonych i przetestowanych pod kątem zastosowań sensorycznych przez Xiaojuan Song, również z Georgia Tech.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także