Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2023-09-06  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-09-06
Bioniczny robot kontra ciasne szczeliny
fot. pixabay
fot. pixabay

Jednym z najczęściej sugerowanych zastosowań dla małych robotów jest poszukiwanie uwięzionych w gruzach. Inspirowany owadami robot CLARI mógłby być w tym szczególnie efektywny, ponieważ może zmieniać swoją grubość, aby móc przecisnąć się przez wąskie poziome szczeliny.

Jego nazwa jest akronimem od Compliant Legged Articulated Robotic Insect. CLARI został stworzony na Uniwersytecie Colorado-Boulder przez zespół kierowany przez doktoranta Heiko Kabutza, który współpracował z profesorem Kaushikiem Jayaramem.

Czteronożne ciało CLARI jest mniej więcej kwadratowe i składa się z czterech części połączonych ze sobą elastyczną zewnętrzną powłoką. Każda sekcja zawiera jedną nogę wraz z własną płytką PCB i podwójnymi siłownikami, które przesuwają nogę do przodu i do tyłu oraz z boku na bok. Oznacza to, że każda z nich może działać niezależnie od pozostałych.

Podczas poruszania się po otwartym terenie CLARI pozostaje w swoim domyślnym kwadratowym kształcie, co zapewnia mu optymalną prędkość i stabilność. Jeśli jednak napotka szczelinę, która jest zbyt wąska może go zmienić na dłuższy lecz węższy.

Chociaż aktualna wersja CLARI jest podłączona na stałe do źródła zasilania i sterowania, istnieje nadzieja, że następcy konstrukcji będą zasilani akumulatorowo i wyposażeni w czujniki, które pozwolą im autonomicznie poruszać się w skomplikowanych środowiskach. Naukowcy chcą także te roboty zmniejszyć, a jednocześnie wyposażyć w większą ilość nóg, aby zwiększyć ich zwrotność.

Artykuł na temat CLARI został niedawno opublikowany w czasopiśmie Advanced Intelligent Systems. Robota można zobaczyć w akcji na poniższym filmie.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
newatlas
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :