Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-11-09 | Ostatnia aktualizacja: 2007-11-09
Boss zwycięzcą wyścigu DARPA Urban Challenge

Boss zwycięzcą wyścigu DARPA Urban Challenge
W wyścigu, który odbył się 5 listopada, udział wzięło 11 pojazdów, które ścigały się po miejskich i podmiejskich drogach.
Po przejrzeniu kart wyników sędziów, DARPA zdecydowała, że zwycięzcą tegorocznego wyścigu jest ‘Boss’, zmodyfikowany Chevy Tahoe, który najszybciej pokonał trasę wyścigu, zgodnie z obowiązującymi w Kalifornii przepisami, podążając wyznaczonym kursem nie stanowiąc przy tym zagrożenia dla innych uczestników ruchu.
Jednym z kluczy do zwycięstwa, było oprogramowanie TROCS, które prezentuje odczyty z czujników Boss’a w graficznej formie wyświetlanej na monitorach. Dzięki temu systemowi, inżynierowie z Tartan Racing mogli obserwować drogę ‘oczami’ Boss’a, co z kolei ułatwiło im zrozumienie tego, jak samochód ‘postrzega’ otoczenie i jak reaguje w konkretnych sytuacjach. Dzięki temu mogli szybko zidentyfikować sytuacje potencjalnie niebezpieczne i wprowadzić poprawki, często niezauważalne gołym okiem.
Tony Teter, dyrektor DARPA przyznał, że dużym zaskoczeniem tegorocznych wyścigów było właściwe zachowanie wielu zgłoszonych robotów. Fakt ten sprawił, że to właśnie prędkość stała się kluczem do zwycięstwa. I właśnie Boss okazał się zdecydowanie najszybszy. Poruszając się ze średnią prędkością 20 kilometrów na godzinę przez blisko 90 kilometrów, ukończył wyścig około 20 minut przed następnym zawodnikiem, reprezentującym Uniwersytet Stanford.
Drugie miejsce zajęła właśnie drużyna ze Stanford otrzymawszy tym samym nagrodę w wysokości miliona dolarów. Trzecie miejsce zajęła drużyna Victor Tango Virginia Tech otrzymując 500 tysięcy dolarów. Wyścig ukończyły również pojazdy z: uniwersytetów Pennsylvania, Cornell oraz MIT, z tym, że dwa ostatnie przekroczyły, narzucony przez DARPA, sześciogodzinny limit czasu.
Zwycięski zespół Tartan Racing współpracował z inżynierami z General Motors, Caterpillar, Continental oraz Inel.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- The Engineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Fabryka przyszłości w laboratorium
Bosch Rexroth otwiera showroom Przemysłu 4.0 Showroom „Factory of the Future Lab" umożliwia testowanie innowacyjnych rozwiązań z obszaru...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-