Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2021-08-31  |  Ostatnia aktualizacja: 2021-08-31
Brama wjazdowa z napędem czy bez - jaką wybrać?
Brama wjazdowa z napędem czy bez - jaką wybrać?

Bramy wjazdowe stanowią integralny element posesji. W niektórych przypadkach kształt posiadanej działki narzuca konkretne rozwiązania architektoniczne. Kiedy warto zainteresować się klasyczną bramą wjazdową, a kiedy wyposażoną w napęd?

 

Bezawaryjne działanie bramy to podstawa

Brama wjazdowa z założenia ma służyć przez wiele lat - powinna być zatem w pełni funkcjonalna i niezawodna, a także atrakcyjna. Wizualny aspekt bramy rzutuje bowiem na całą powierzchnię działki i stanowi niejako wizytówkę posesji.

Jeżeli jesteś dopiero na etapie poszukiwań ogrodzenia i bramy - warto jak najwcześniej zainteresować się dostępnymi rodzajami bram, aby dokonać odpowiedniego wyboru, który zapewni funkcjonalność i ergonomię.

Niezbędnym punktem na liście spraw do ustalenia jest szerokość bramy. Regulują to przepisy sugerując, aby wspomniana szerokość wynosiła co najmniej 240 cm.

W praktyce często jednak okazuje się, że ta wartość jest zbyt mała - z definicji brama powinna zapewniać komfort i bezpieczeństwo. W miarę możliwości brama może być szersza, co w efekcie przełoży się na większą funkcjonalność podczas korzystania z niej.

Sugeruje się, aby szerokość bramy oscylowała wokół 3 metrów, o ile nie pojawiają się zewnętrzne ograniczenia.

 

Rodzaje bram wjazdowych

Zasada działania bramy wjazdowej przesuwnej polega na przemieszczaniu się jej ruchomej części wzdłuż ogrodzenia. To rozwiązanie może jednak wiązać się z pewnymi ograniczeniami, do których można zaliczyć np. odpowiednią szerokość bramy - to ruchome, przesuwne skrzydło musi bowiem swobodnie się przemieścić, aby zagwarantować wjeżdżającym pojazdom odpowiednią przestrzeń.

 

Brama przesuwna samonośna

Kolejny przykład stanowią bramy przesuwne samonośne - specyfika ich działania opiera się na przesuwaniu bramy na rolkach po specjalnej szynie, która jest zamontowana w fundamencie.

W tym przypadku niezbędne jest systematyczne stanu szyny oraz regularne oczyszczanie jej. Zaniechanie tej aktywności może doprowadzić do trudności podczas przemieszczania się skrzydła.

 

Brama skrzydłowa

Konkurencyjnym rozwiązaniem dla przesuwnych modeli bram są ich skrzydłowe odpowiedniki. Spośród nich można z kolei wyróżnić bramy jedno- oraz dwuskrzydłowe. W tym przypadku skrzydła są montowane na specjalnych słupach.

Doskonale sprawdzą się w przypadku działek o niestandardowym kształcie. Co istotne - nie otwierają się na zewnątrz posesji.

O wiele sprawniej można otworzyć bramy jednoskrzydłowe manualne w porównaniu do ich dwuskrzydłowych odpowiedników. Otwieranie jednego skrzydła zamiast dwóch jest po prostu szybsze.

 

Bramy wjazdowe otwierane manualnie czy automatycznie - co wybrać?

Bramy przesuwne jak i skrzydłowe można otwierać manualnie lub z użyciem napędu, czyli w sposób automatyczny. Wspomniany napęd musi być uprzednio dostosowany do ciężaru oraz szerokości bramy, a także ilości planowanych cykli (wjazdu i wyjazdu) w ciągu doby.

Najekonomiczniejszym rozwiązaniem będzie zakup bramy wraz z napędem - w efekcie dojdzie do znacznego zredukowania kosztów. To jednak nie koniec korzyści - zyskuje się wówczas pewność, że cały system zostanie doskonale wpasowany.

W przeciwnym razie mogłoby bowiem dojść do sytuacji, w której brama nie będzie cechować się odpowiednią wytrzymałością i nie będzie współpracować z siłownikami.

 

Co przemawia za wyborem bramy z napędem automatycznym?

Zamontowanie automatycznej bramy wjazdowej zagwarantuje wygodę użytkownikom. Do korzyści można zaliczyć m.in.:

  • komfort otwierania bez konieczności opuszczania pojazdu - ten aspekt nabiera na znaczeniu zwłaszcza jesienią i zimą oraz przy okazji występowawnia pozostałych niekorzystnych warunków pogodowych,
  • szybkość pracy - sprawne otwieranie z pewnością zostanie docenione w przypadku spiesznych poranków,
  • zredukowanie ryzyka ewentualnego wypadku - takie bramy są często wyposażone w inteligentne systemy wykrywania przeszkód.

Na etapie poszukiwań warto sprawdzić propozycję od firmy JANMET, która oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie funkcjonalnych ogrodzeń i bram wjazdowych w tym profesjonalną automatykę do bram. Tutaj https://www.janmet-panele.pl/automatyka/ znaleźć można szczegóły oferty w tym zakresie.

Powyższe cechy dotyczą funkcjonalności przemawiających za wyborem bramy z napędem automatycznym. Warto jednak wspomnieć także o estetycznych walorach - taka brama prezentuje się nowocześnie i z racji szerokiej dostępności oferowanych wzorów może stanowić spójną całość z pozostałą częścią aranżacji na posesji.

Decydując się na zakup bramy z napędem automatycznym nie ma także ryzyka, że w przypadku awarii prądu otworzenie bramy będzie niemożliwe - a to wszystko za sprawą awaryjnej baterii.

Co więcej - taka brama może być również bez problemu obsługiwana w tradycyjny sposób, czyli ręcznie.

Brama wjazdowa z napędem automatycznym to wygoda i komfort użytkowania. Dzięki nowoczesnemu wyglądowi będzie też pełnić funkcję ozdobną dla reszty posesji.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
janmet-panele.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także