Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-05-15  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-05-15
Budynek oszczędzi energię szpiegując mieszkańców
Budynek oszczędzi energię szpiegując mieszkańców
Budynek oszczędzi energię szpiegując mieszkańców
Inteligentne budynki, które monitorują ruch ludzi znajdujących się wewnątrz. Brzmi to jak kolejny sposób szefa na szpiegowanie swoich pracowników. A w rzeczywistości taki budynek wyposażony w sieć detektorów ruchu może zoptymalizować zużycie energii i bezpieczeństwo w budynku.

Takie systemy dzięki informacji o tym, gdzie gromadzą się większe grupy ludzi, mogłyby na przykład minimalizować klimatyzacje tam, gdzie pozostaje tylko kilka osób. A w razie niebezpieczeństwa, elektroniczne znaki mogłyby kierować ludzi do najdogodniejszego wyjścia ewakuacyjnego, kiedy niektóre z nich będą już przeciążone.

Zamiast kamer, które mogłyby naruszać prywatność, Christopher Wren z Mitsubishi Electric Research Laboratory (MERL) w Cambridge proponuje zastosować pracujące w podczerwieni czujniki ruchu podobne do tych stosowanych w sterowaniu sygnalizacją świetlną.

„Wyobraźcie sobie budynek ze zdjętym dachem, w którym obserwujemy z góry ludzi poruszających się mrówki w mrowisku,” – mówi Wren. „Nie można zidentyfikować pojedynczej mrówki, ani jej śledzić. Można natomiast obserwować jak wnoszą do mrowiska jedzenie, albo drążą komnaty.”

Wren zamontował w stropach dwóch pięter MERL 215 bezprzewodowych czujników i przez rok gromadził przesyłane przez nie informacje. Zainstalował również kamery video, by móc połączyć sygnały z czujników ruchu z rzeczywistymi ruchami, takimi jak: chodzenie prosto, wałęsanie się, czy grupy ludzi chodzących razem i rozdzielających się.

Wnioski wykorzystał do stworzenia oprogramowania uczącego się zależności między sygnałami z czujników, a różnymi rodzajami ruchu. Tak przygotowany program właściwie identyfikował i określał ruch w budynku przez 91 procent czasu.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
New Scientist Tech
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także