Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-05-15 | Ostatnia aktualizacja: 2007-05-15
Budynek oszczędzi energię szpiegując mieszkańców

Budynek oszczędzi energię szpiegując mieszkańców
Takie systemy dzięki informacji o tym, gdzie gromadzą się większe grupy ludzi, mogłyby na przykład minimalizować klimatyzacje tam, gdzie pozostaje tylko kilka osób. A w razie niebezpieczeństwa, elektroniczne znaki mogłyby kierować ludzi do najdogodniejszego wyjścia ewakuacyjnego, kiedy niektóre z nich będą już przeciążone.
Zamiast kamer, które mogłyby naruszać prywatność, Christopher Wren z Mitsubishi Electric Research Laboratory (MERL) w Cambridge proponuje zastosować pracujące w podczerwieni czujniki ruchu podobne do tych stosowanych w sterowaniu sygnalizacją świetlną.
„Wyobraźcie sobie budynek ze zdjętym dachem, w którym obserwujemy z góry ludzi poruszających się mrówki w mrowisku,” – mówi Wren. „Nie można zidentyfikować pojedynczej mrówki, ani jej śledzić. Można natomiast obserwować jak wnoszą do mrowiska jedzenie, albo drążą komnaty.”
Wren zamontował w stropach dwóch pięter MERL 215 bezprzewodowych czujników i przez rok gromadził przesyłane przez nie informacje. Zainstalował również kamery video, by móc połączyć sygnały z czujników ruchu z rzeczywistymi ruchami, takimi jak: chodzenie prosto, wałęsanie się, czy grupy ludzi chodzących razem i rozdzielających się.
Wnioski wykorzystał do stworzenia oprogramowania uczącego się zależności między sygnałami z czujników, a różnymi rodzajami ruchu. Tak przygotowany program właściwie identyfikował i określał ruch w budynku przez 91 procent czasu.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- New Scientist Tech

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Automatyka budynkowa oraz SSWIN w jednym systemie. Jakie rozwiązania warto...
Różnorodność alarmów i rozwiązań inteligentnego budynku Wybór rozwiązań związanych z automatyką budynkową oraz SSWIN zależy przede wszystkim...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-