Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2021-10-11  |  Ostatnia aktualizacja: 2021-10-11
CAD i CAM. Co warto o nich wiedzieć?
CAD i CAM. Co warto o nich wiedzieć?

Oprogramowanie CAD/CAM pozwala na tworzenie nowoczesnego oprogramowania dla maszyn takich jak obrabiarki CNC. Co za tym idzie, tego typu nowoczesne oprogramowania w praktyce kształtują przyszłość dla wielu branż.

 

Programowanie CAD/CAM – na czym polega?

Programy CAD/CAM to dwuetapowe oprogramowanie maszyn CNC. Dobór odpowiednich systemów CAD/CAM, pozwala na pełne wykorzystanie możliwości obrabiarek numerycznych.

 

Do czego służy oprogramowanie CAD?

Pierwszy etap stanowi oprogramowanie CAD, czyli „Computer Aided Design”. Oznacza to projektowanie wspomagane komputerowo i pozwala na tworzenie nowoczesnych wizualizacji projektu przy wykorzystaniu modelowania graficznego. Pracując z oprogramowaniem CAD, na początku konieczne jest stworzenie ogólnej koncepcji projektu. Dopiero na jej podstawie tworzy się cyfrową makietę w trzech wymiarach i wytwarza się model.

 

Jak wykorzystuje się system CAM?

Natomiast oprogramowanie CAM, czyli „Computer Aided Manufacturing”, oznacza komputerowe wspomaganie wytwarzania obiektów, które wcześniej zostały zaprojektowane na etapie programowania CAD. To właśnie na tym etapie programiści CAD/CAM przetwarzają informacje na instrukcje maszynowe. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne zaprojektowanie ruchu maszyn.

Warto podkreślić, że programowanie CAD/CAM to nowoczesne i funkcjonalne narzędzie, które będzie stawać się coraz popularniejsze. Ze względu na stopień skomplikowania tego typu oprogramowania, do jego obsługi niezbędni są wysoce wykwalifikowani programiści CAD/CAM. Praca programistów polega na wizualizacji i wykonywaniu projektów na etapie oprogramowania CAD. Natomiast programowanie CAM wymaga od programistów po pierwsze zaprojektowania trajektorii ruchu urządzeń sterowanych numerycznie, ale także wyłapywaniem i korygowaniem ewentualnych błędów w działaniu urządzeń sterowanych numerycznie.

 

Gdzie znajduje zastosowanie program CAD/CAM?

Oprogramowanie CAD/CAM służy do projektowania działania urządzeń sterowanych numerycznie, do których zaliczamy obrabiarki CNC. Tego typu urządzenia znajdują zastosowanie w wielu różnych branżach. Wśród nich możemy wymienić między innymi przemysł motoryzacyjny, gdzie dzięki nowoczesnym urządzeniom można z łatwością wykonać wszystkie części samochodowe. Obrabiarki CNC sprawdzają się doskonale również w przypadku przemysłu lotniczego, gdzie konieczne jest obrabianie części z dużych metalowych części. Nowoczesne urządzenia sterowane numerycznie znajdują zastosowanie również w branżach wymagających delikatnego i precyzyjnego obrabiania, np. przy pracy ze szkłem, drewnem lub tworzywami sztucznymi.

Obrabiarki CNC sterowane poprzez oprogramowanie CAD/CAM są tak szeroko wykorzystywane, ponieważ cechują się szeregiem zalet. Ich działanie pozwala na bardzo precyzyjną obróbkę materiałów, a także na uzyskanie powtarzalnych efektów w takim stopniu, w jakim nie byłoby to możliwe przy pracy wykonywanej przez ludzi. Z tego względu branża programów do programowania urządzeń sterowanych numerycznie z roku na rok coraz bardziej się rozwija. Wiele osób przewiduje, że właśnie programy CAD/CAM są przyszłością dla wielu gałęzi przemysłu.

 

Zaawansowanie systemy CAM

Systemy CAM, które pozwalają na precyzyjne zaprojektowanie trajektorii ruchu urządzeń sterowanych numerycznie, stają się coraz bardziej zaawansowane i umożliwiają coraz więcej opcji. Warto wspomnieć przykładowo o oprogramowaniu CAM hyperMILL, którego dostawcą jest CAM Technology. Ten program umożliwia szczegółową obróbkę projektów w pięciu osiach, a także w 2D i 3D. Dodatkowo hyperMILL i podobne nowoczesne rozwiązania są w pełni kompatybilne z oprogramowaniem CAD, co umożliwia szybką i bezproblemową pracę nad całością projektów. Nowoczesne systemy CAM ułatwiają pracę programistom i pozwalają też na łatwiejsze znajdowanie ewentualnych błędów. To sprawia, że minimalizuje się możliwość awarii i innych nieprawidłowości w działaniu urządzeń sterowanych numerycznie.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
camtechnology.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także