Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2020-09-22
Maszyny CNC - co to jest? Jak działają obrabiarki CNC? Sprawdź!

Maszyny CNC - co to jest? Jak działają obrabiarki CNC? Sprawdź!

Zastanawiasz się czym są maszyny CNC? Nie wiesz do końca jak działają obrabiarki CNC? A może myślisz o zostaniu operatorem CNC? W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tej technologii i tłumaczymy, w jaki sposób można zostać operatorem tego typu maszyn. Zapraszamy do lektury!

Maszyny CNC - co to jest.jpg

Maszyny CNC - co to jest?

Skrót CNC pochodzi z języka angielskiego, a jego rozwinięcie to Computerized Numerical Control, czyli komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Maszyny skonstruowane w tej technologii to nowoczesne obrabiarki o różnym zastosowaniu. Na rynku dostępne są między innymi tokarki CNC do metalu (https://jptech-maszyny.pl/tokarki-cnc-do-metalu), czy też frezarki CNC. Tego typu urządzenia mogą zostać zaprogramowane w ten sposób, że będą wykonywać dokładnie tę samą pracę przez długi czas w nieporównywalnie większym tempie i z większą precyzją niż przy pracy manualnej. Właśnie dlatego maszyny CNC są wykorzystywane w przemyśle, gdzie niezwykle ważna jest produkcja identycznych części i elementów.

Jak działają maszyny CNC?

Obrabiarki CNC mają znacznie bardziej skomplikowaną budowę, niż ich tradycyjne wersje. Ich sercem jest zaawansowany komputer, który pozwala na dokładne rozplanowanie pracy i precyzyjne wykonanie jej kolejnych etapów. Wszystko to wykonuje operator CNC, który musi posiadać obszerną wiedzę potwierdzoną odpowiednimi certyfikatami, pozwalającymi mu na dokładne sterowanie zaawansowaną maszyną.

Obrabiarki CNC - jak działają.jpg

Obrabiarki CNC - programowanie

Jak wygląda programowanie obrabiarek CNC? Należy wiedzieć, że proces ten przebiega dwuetapowo. Na początku projektuje się prace, które wspomagane jest komputerowo (CAD), natomiast drugim krokiem jest przełożenie całego projektu tak, aby był prawidłowo odczytany przez maszynę. Jeżeli operator CNC wykona te prace, może przejść do obróbki CNC. Programowanie obrabiarki CNC wymaga szerokiej wiedzy z dziedziny programowania, geometrii i fizyki. Potrzebna jest również rozwinięta wyobraźnia przestrzenna, która pozwoli na optymalne zaplanowanie pracy.

Sterowanie maszyn CNC

Sterowanie obrabiarek CNC można wykonywać na trzy sposoby.

Punktowe sterowanie CNC

Punktowe sterowanie pozwala na ustawienie narzędzia w precyzyjnie określonym punkcie względem przedmiotu. Układ ten jest najprostszy i stosuje się je najczęściej przy wierceniu, wytaczaniu czy przebijaniu, czyli przy takich pracach, gdzie bardzo ważne jest dokładne ustawienie narzędzie nad osią otworu.

Sterowanie odcinkowe

Dzięki temu sterowaniu możemy zaprogramować narzędzie tak, aby poruszało się po zaplanowanym torze z dokładnie określoną prędkością. Tego typu prace wykonuje się najczęściej przy frezowaniu zarysów prostokątnych, frezowaniu odsadzeń przelotowych, czy też frezowaniu płasko-równoległym. Należy zaznaczyć, że odcinki toru narzędzia muszą być położone równolegle do osi współrzędnych w określonej płaszczyźnie.

Kształtowe sterowanie CNC

Najbardziej zaawansowane sterowanie, które pozwala na uzyskanie skomplikowanych kształtów. Sterowanie kształtowe jest wielopłaszczyznowe o niezwykle szerokim zakresie ruchów. Działania tego typu pozwalają na wykonanie pełnej bryły dwuwymiarowej, 2½D, a także figur trójwymiarowych.

Frezarki CNC do metalu - kupuj online!

Operator CNC - jakie musi posiadać umiejętności?

Operator CNC odpowiedzialny jest praktycznie za cały proces obróbki CNC. Właśnie dlatego wymagana jest od takiej osoby szeroka wiedza i doświadczenie w obsłudze tego typu maszyn. Operator CNC powinien także posiadać umiejętności związane z pracą na tradycyjnych obrabiarkach - frezarkach, szlifierkach, czy też tokarkach. Większość pracodawców wymaga dyplomu ukończenia szkoły branżowej lub technikum. Aby zdobyć niezbędną wiedzę należy odbyć specjalny kurs na operatora maszyn CNC. W ten sposób potwierdzimy swoje umiejętności za pomocą uzyskanych kwalifikacji i będziemy mogli rozpocząć pracę w odpowiednim zakładzie przemysłowym.

Mamy nadzieję, że wiesz już czym jest technologia CNC, jakie są jej zalety, a także w jaki sposób można zostać operatorem CNC.

 

Autor:
Zespół JP-tech
Źródło:
Zespół JP-tech
Dodał:
xtech.pl Serwisy branżowe - współpraca

Czytaj także