Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-01-21  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-01-21
Chiny, Indie i Polska wśród najbardziej konkurencyjnych pod względem produkcji krajów świata
Chiny, Indie i Polska wśród najbardziej konkurencyjnych pod względem produkcji krajów świata
Chiny, Indie i Polska wśród najbardziej konkurencyjnych pod względem produkcji krajów świata
Według globalnego indeksu konkurencyjności z 2010 roku, zacytowanego w wydawanym przez Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Rozwoju Przemysłowego (UNIDO) kwartalniku ‘Making It: Industry for Development’, w 2015 roku wśród dziesięciu najbardziej konkurencyjnych pod względem produkcji państw świata znajdą się: Chiny, Indie, Korea, Brazylia, Stany Zjednoczone, Meksyk, Japonia, Niemcy oraz Polska.

Indeks konkurencyjności powstaje w ramach współpracy pomiędzy Deloitte oraz amerykańską Council on Competitiveness. Indeks ten oparty na analizie przeszło 400 producentów, ocenia całkowitą konkurencyjność produkcji 26 krajów dziś i za pięć lat.

Azjatyckie trio

„Rozwój tych trzech krajów, czyli Chin, Indii oraz Korei wydaje się być związany z gwałtownym rozwojem i wzrostem znaczenia rynku azjatyckiego.” – czytamy w Making It: Industry for Development.

Chińska Federacja Logistyki i Zaopatrzenia twierdzi, że indeks menedżerów logistyki (PMI) Chin wzrósł z 53,8 we wrześniu do 54,7 w październiku i 55,2 w listopadzie, znacznie przebijając przewidywany poziom 52,9. Tak wysoki wskaźnik wyraźnie pokazuje na rozwój sektora produkcji.

Indeks PMI wyliczany jest na podstawie przeszłych oraz bieżących zachowań kontrahentów. Wskaźnik ten bierze pod uwagę wysokość zadłużenia oraz liczbę dni opóźnienia w spłacie należności.

Gwałtowny wzrost indeksu PMI w Chinach spowodowany jest głównie zamówieniami z zagranicy, które pokazują siłę chińskiej gospodarki.

Yu Song i Helen Ciao, ekonomiści Goldman Sachs wskazują, że siła oficjalnego indeksu PMI Chin była szczególnie uderzająca, gdyż zwykle indeks ten w październiku traci. „Fakt, iż PMI wzrósł pomimo trendu sezonowego sugeruje, że faktyczny wzrost aktywności był w październiku wyjątkowo silny.” – stwierdzili Song i Ciao.

Gospodarka indyjska jest niemal tak silna jak chińska. Obliczony przez HSBC Markit indeks PMI dla Indii, trzeciej największej w Azji gospodarki, wzrósł z 55,1 we wrześniu do 57,2 w październiku.

„Sektor produkcyjny wciąż wspierany jest przez silny wzrost konsumpcji lokalnej, a stale rosnące zatrudnienie sugeruje, że wciąż będzie ona silna.” – stwierdził Frederic Neumann z HSBC Asian Economics Research.

Przejęcie pałeczki

Według analityków z Morgan Stanley oraz Global Times, szybko starzejące się społeczeństwo chińskie spowoduje dramatyczne kurczenie się siły roboczej, co z kolei spowoduje, że to Indie przejmą pałeczkę największego światowego producenta. „

W swojej niedawnej analizie, Bank Światowy przewidział, że chiński produkt krajowy brutto (GDP) spadnie w 2015 roku do 7,7 procenta, a w 2020 do 6,7 procenta. Z kolei Morgan Stanley przewiduje, że Indie swój rozwój mają wciąż przed sobą i, że prześcigną Chiny w przeciągu dwóch lat.

Osiem spośród dziesięciu globalnych firm z największymi budżetami na badania i rozwój (R&D) umieszcza swoje centra R&D w Chinach, Indiach albo obu tych krajach. Do tego 77 procent twierdzi, że będzie budować w Chinach i Indiach.” – stwierdził Steven Chu, amerykański Sekretarz ds. energii.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Automation World
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także