Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2023-09-27  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-09-27
Chiny szturmują świat robotami
fot. pixabay
fot. pixabay

Według najnowszych danych Międzynarodowej Federacji Robotyki IFR światowa liczba instalacji nowych robotów przemysłowych wzrosła o 5% w 2022 roku, osiągając łącznie 553052 jednostek, z czego ponad połowa została zainstalowana w Chinach. 73% wszystkich nowo wdrożonych robotów wdrożono w Azji, natomiast 15% w Europie i 10% w obu Amerykach.

Chiny są zdecydowanie największym rynkiem robotów na świecie. Od 2017 roku liczba instalacji w Chinach rośnie średnio o 13% rocznie. Ilość pracujących robotów przemysłowych w Chinach wzrosła z poziomu około miliona w 2021 roku do ponad 1,5 miliona w 2022 roku. Na całym świecie w użyciu jest obecnie natomiast ponad 3,9 miliona maszyn.

Według najnowszego raportu Unia Europejska pozostaje drugim co do wielkości rynkiem robotów na świecie z 70781 jednostkami sprzedanymi w 2022 roku, co oznacza wzrost o 5%. Niemcy odpowiadają za 36% wszystkich instalacji w UE, ale liczba wdrożonych przez nie nowych robotów spadła o 1% w porównaniu z rokiem poprzednim. Dodatkowo Włochy mają 16% udziału w rynku UE, podczas gdy Francja 10%.

Niewielki spadek liczby instalacji robotów w Niemczech można przypisać 27-procentowemu spadkowi liczby nowych robotów w sektorze motoryzacyjnym w porównaniu z 2021 rokiem. W zastosowaniach spożywczych również nastąpił gwałtowny spadek o 27%, jednak w przypadku zastosowań w przemyśle metalowym i maszynowym widać wzrost o 19%. W Wielkiej Brytanii liczba instalacji robotów przemysłowych wzrosła w tym okresie o 3%.

W obu Amerykach odnotowano z kolei dynamikę 8%. Stany Zjednoczone odpowiadały za 71% instalacji w regionie. Głównym czynnikiem napędzającym był przemysł motoryzacyjny, w którym liczba wdrożeń wzrosła o 47% rok do roku. Przemysł motoryzacyjny stanowi obecnie 37% rynku robotów w USA, a za nim plasują się przemysł metalowy i maszynowy oraz elektryczny/elektroniczny.

Na całym świecie największa liczba nowych aplikacji w ubiegłym roku miała miejsce właśnie w sektorze elektrycznym/elektronicznym. Było to 156936 nowych maszyn, w porównaniu do 136130 w sektorze motoryzacyjnym. Z kolei największym zastosowaniem była obsługa, spawanie oraz montaż.

Roboty współpracujące w dalszym ciągu penetrują sektor. W 2022 roku liczba cobotów zamówionych na całym świecie wzrosła o 31%, osiągając wartość około 55 tysięcy, co stanowi po raz pierwszy prawie 10% rynku robotów przemysłowych.

IFR przewiduje, że światowy rynek przełamie globalne spowolnienie gospodarcze i w bieżącym roku wzrośnie o 7%. Według organizacji będzie nadal rósł w podobnym tempie aż do 2026 roku.

Międzynarodowa Federacja Robotyki oczekuje również, że przetwarzanie w chmurze i sieci komórkowe 5G zaowocują nowymi modelami biznesowymi i cyfryzacją produkcji. Możliwe, że szersze zastosowanie widzenia maszynowego uprości programowanie i pomoże wykrywać kształty oraz kierować chwytakami w złożonych środowiskach. Tymczasem sztuczna inteligencja umożliwi szybsze programowanie, bardziej niezawodną konserwację oraz bardziej inteligentną i wydajną automatyzację.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Raporty rynkowe

Źródło:
drivesncontrols
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także