Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-04-30
Polski Robot SCARA–R2

Roboty SCARA weszły do sprzedaży na rynki światowe już w 1979 roku i od tego momentu zyskały ogromną popularność. Jednak ta technologia nadal nie jest stosowana powszechnie, gdyż firmy zaliczające się do małych i średnich przedsiębiorstw często nie stać na wdrożenie tak kosztownego rozwiązania. W odpowiedzi na rosnącą potrzebę automatyzacji firma WObit przygotowała robot SCARA-R2 dedykowany dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Robot SCARA–R2 produkcji firmy WObit to atrakcyjna nowość dla wszystkich poszukujących manipulatorów przemysłowych o wysokiej funkcjonalności w przystępnych cenach. Czteroosiowy robot przemysłowy o maksymalnym udźwigu 5 kg charakteryzuje się bardzo dużym zakresem roboczym sięgającym do 1000 mm. Prosta i kompaktowa konstrukcja gwarantuje jego niezawodność i ułatwia dostosowanie robota do konkretnej aplikacji. Robot dostarczany jest w dwóch wersjach wykonania. Pierwsza z wersji wyposażona jest w silniki krokowe oraz enkodery inkrementalne, które zapewniają optymalna prędkość pracy oraz znaczą powtarzalność pozycjonowania. W drugiej wersji do napędu dwóch pierwszych osi użyto silników serwo prądu zmiennego, co znacznie podnosi dynamikę funkcjonowania. Ponadto do drugiego ramienia robota doprowadzono powietrze oraz przyłącze elektryczne co umożliwia podłączenie chwytaka pneumatycznego lub elektrycznego. Złącze elektryczne posiada również możliwość podpięcia 3 sygnałów wejściowych DC 24 V do kontroli pozycji chwytaka. 

Ważnym elementem robota jest bezpłatne oprogramowanie, umożliwiające szybką konfigurację oraz zapamiętanie trajektorii ruchu maszyny. Dostarczane środowisko posiada intuicyjny interfejs, dzięki któremu nauka obsługi manipulatora jest szybka i prosta. Programy ruchu tworzy się w prostym języku tekstowym wprowadzając komendy np. „WAIT 1000" oznaczające zwłokę 1000 ms czy „MOVEPTP @POS1" oznaczającą ruch końcówki robota na zdefiniowaną wcześniej (poprzez "nauczenie" robota) pozycję. Komendy mogą być wprowadzane także przez panel pomocy, zawierający opis wszystkich dostępnych funkcji. Aplikacja umożliwia szybkie przetestowanie stworzonego programu poprzez przyciski startu, stopu, pauzy i pracy krokowej, podświetlając aktualnie wykonywaną linię.

 

scara_pickandplace.png
scara_pickandplace.png

 

Głównym przeznaczeniem tego robota jest montaż oraz powtarzalne przenoszenie detali i ich sortowanie. Kolejnym ciekawym zastosowaniem robota SCARA-R2 może być zdejmowanie produktów wadliwych z linii produkcyjnej, czy podawanie elementów do dalszej obróbki. Zastosowanie autorskiej konstrukcji opartej na komponentach firmy WObit wraz z dedykowanym układem sterowania znacznie obniża koszt robota w porównaniu do innych manipulatorów tej klasy. Dzięki temu SCARA–R2 jest odpowiedzią na potrzeby wielu firm chcących unowocześnić procesy produkcyjne i montażowe, dla których dotychczasowa oferta była cenowo niedostępna. SCARA–R2 dzięki prostej budowie oraz intuicyjnemu oprogramowaniu w języku polskim może być łatwo dostosowywana do danej aplikacji, konstruktorzy mogą również zmodyfikować oprogramowanie a także zaprogramować robota. Szczegółowe informacje można uzyskać kontaktując się ze specjalistami pod numerem 61 22 27 422 oraz na stronie www.wobit.com.pl.

Autor:
P.P.H. WObit E.K.J. Ober s.c.
Dodał:
WObit E.K.J. Ober

Czytaj także