Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-12-30  |  Ostatnia aktualizacja: 2018-12-30
Czujnik dla niemowlaków
fot. pixabay
fot. pixabay

Kiedy dziecko rodzi się zbyt wcześnie istnieje duże ryzyko, że rozwinie się u niego neuromotoryczne i poznawcze upośledzenie. Naukowcy z Harvardu postanowili pomóc lekarzom w jego szybkiej diagnostyce, tworząc dedykowany czujnik.

Obecnie, aby określić wspomniane zaburzenia rozwoju u małych dzieci, lekarze dokonują pomiaru i rejestrują jego funkcje motoryczne. Może to opierać się na tymczasowym przymocowaniu czujników do ich rączek. Niestety jest to dla noworodków dosyć dokuczliwe i cała procedura nastręcza wielu problemów.

Nowy sensor składa się w głównej mierze z przewodzącego prąd elektryczny ciekłego silikonu. Służy on do pomiaru siły chwytu oraz detekcji ruchu dłoni oraz pojedynczych palców. Dodatkowo płyn składa się z nietoksycznego jodku potasu i glicerolu, dzięki czemu nie ma problemu, jeżeli dziecko włoży czujnik do ust.

- Opracowaliśmy nowy rodzaj cieczy przewodzącej, która nie jest bardziej niebezpieczna niż niewielka ilość słonej wody - powiedział Siyi Xu, główny autor artykułu na temat badań - Jest ona czterokrotnie bardziej przewodząca niż poprzednie biokompatybilne rozwiązania tego typu.

Wytworzenie płynu w warunkach laboratoryjnych zajmuje około 20 minut, a substancja jest stabilna w szerokim zakresie temperatur i wilgotności. Uczelnia testuje obecnie czujnik na dzieciach (do tej pory testowano go tylko na dorosłych). W planach jest również komercjalizacja technologii.

Wspomniany wcześniej artykuł został opublikowany w czasopiśmie Advanced Functional Materials.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
newatlas
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także