Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-07-01 | Ostatnia aktualizacja: 2008-07-01
Czujniki inspirowane jętkami zastąpią w kopalniach kanarki

Czujniki inspirowane jętkami zastąpią w kopalniach kanarki
Mechanizm ten może posłużyć do skonstruowania czujników wykorzystywanych w kopalniach, budynkach, czy podziemnym transporcie publicznym. W środowiskach tych, powietrze stoi w miejscu i nie ma jego wymiany, co czyni klasyczne czujniki nieskutecznymi.
Młode jętki wspomagają proces oddychania swoimi skrzelami. Przy pomocy siedmiu par płatków skrzeli, którymi machają jak wiosłami, wywołują one sztucznie przepływ świeżej wody. Płatki poruszają się tak, by możliwie efektywnie kierować wodę do skrzeli.
„Kopiując mechanizm płatków skrzeli jętek do miniaturowego urządzenia, mamy nadzieję na stworzenie prądu powietrznego, czy wodnego tak, by czujniki znajdujące się w środowisku stojącym mogły funkcjonować efektywniej,” – powiedział Ken Kiger.
Panujący obecnie na rynku czujników trend dotyczy zmniejszania ich rozmiarów i czynienia ich bardziej przenośnymi i energooszczędnymi. Kolejnym krokiem będzie skonstruowanie miniaturowych mikro-robotów, które będą w stanie odtworzyć mechanizm machania płatkami skrzeli przez jętki. Gdyby udało się skonstruować czujniki, które byłyby w stanie wytworzyć w stojącym powietrzu, czy wodzie prądy, znacznie szybciej i skuteczniej wykrywałyby one pojawienie się szkodliwych substancji. Fakt ten pozwoliłby oszczędzić wiele kanarków, które wciąż są wykorzystywane jako żywe detektory.
Badania te wspierane są przez National Science Foundation.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Sensors

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Nowoczesne rozwiązania dotyczące automatyki
Inteligentne i usieciowione rozwiązania do automatyzacji pozwalają producentom i użytkownikom maszyn pakujących zwiększać przewagę nad...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-