
Linia produkcyjna jest istotnym elementem przedsiębiorstwa. Pozwala na sprawniejsze, efektywniejsze oraz łatwiejsze zadania na wszystkich etapach produkcji. Czy gotową linię produkcyjną można jednak sprzedać?
Linia produkcyjna, od czego się to zaczęło?
Jedna z pierwszych linii produkcyjnych, która została wcześniej zaprojektowana oraz zmontowana, powstała w fabryce Henry'ego Forda ponad 100 lat temu. Było to prymitywne ułatwienie transportu pojazdu T.140. To dzięki niej można było skrócić czas pracy fabryki o dwa dni w tygodniu, co zapoczątkowało tzw. wolny weekend.
Technolodzy Forda odkryli również, że w gdy produkcja danego przedmiotu oraz osoby odpowiedzialne za nie zostaną podzielone na poszczególne sekcje, to proces montażu jest kilkadziesiąt razy szybszy niż gdyby ten sam przedmiot od początku do końca składała jedna osoba. Linia produkcyjna Forda została więc podzielona na 84 etapy, a poszczególne osoby montowały ponad 3000 części na godzinę.
automatyka przemysłowa Omega Tech
Automatyka przemysłowa – Systemy https://omegatech.pl/
Ewolucje XXI wieku
Pojęcie linii produkcyjnej od XIX wieku praktycznie się nie zmieniło. Jest to ogół wydzielonych miejsc, które obsługują pracownicy lub roboty. Stanowiska te są usytuowane chronologicznie tak, aby proces produkcyjny był realizowany po kolei – często wydziela się trzy tzw. fazy, to jest przygotowanie, produkcja, pakowanie. Linia produkcyjna ma na celu skrócenie czasu tworzenia produktu do minimum. Autonomiczne linie starają się również wyeliminować w jak największym stopniu czynnik ludzki. Produkcja w fabrykach oraz małych przedsiębiorstwach staje się z roku na rok coraz bardziej zautomatyzowana, wiele procesów jest obsługiwanych przez sterownik. Ewolucje te ciągle i w szybkim tempie się rozwijają, dlatego w przypadku zamawiania jakiejkolwiek automatyki do przedsiębiorstwa warto wybrać dobrą i sprawdzoną firmę.
Zakup linii produkcyjnej kluczem do sukcesu
Tylko potężne korporacje mogą pozwolić sobie na własnych, doświadczonych technologów czy automatyków. Firmy te bazują na gotowych rozwiązaniach producentów serii Minox, Simenes, Item, itp. W przypadku mniejszych przedsiębiorstw, można skorzystać z indywidualnie zaprojektowanych rozwiązań. Takie linie produkcyjne sprzedają agencje technologiczne, charakteryzujące się kompleksowością, to jest uczestniczą we wszystkich etapach powstawania linii- od projektu po realizację. Przy zakupie takiej linii warto zwrócić uwagę na proponowane rozwiązania, radzenie sobie przez firmę z problemami produkcyjnymi oraz na umowę, w której powinny być zawarte wszystkie warunki zamówienia.
Można skorzystać z kilku możliwości- kupić nową, gotową linię produkcyjną, złożyć zamówienie na produkcję linii według własnych potrzeb lub też kupić sprawną linię używaną, gdy jest ona zgodna z zakresem realizowanych przez nas produkcji. Są osoby, które z różnych względów oferują sprzedaż używanych lecz sprawnych linii produkcyjnych.
Dobrze i bez awarii
Firma sprzedając linie produkcyjną zarabia nie tylko na sprzedaży, ale także i serwisie oraz gwarancji niezawodności. Przestoje w fabrykach, związane z awariami urządzeń, generują dla firm produkcyjnych poważne koszty. Wówczas każda godzina jest niezwykle cenna. Dlatego tak ważna jest sprawna, dobrze zaprojektowana automatyka w firmie.
Przy zakupie linii produkcyjnej warto zwrócić uwagę na to, czy firma, która ją sprzedaje, daje na nią gwarancję oraz jak sprawny jest jej serwis. Jest to niezwykle istotne, ponieważ podczas awarii szybka interwencja serwisanta zmniejsza straty. Firma ta powinna być świadoma jak nieoczekiwane przestoje pociągają za sobą duże koszty. Niektóre przedsiębiorstwa realizują więc ekspresowe naprawy w ciągu jednego dnia. Serwis automatyki powinien odbywać się kompleksowo, a osoba, która ją będzie naprawiać, powinna być obeznana z budową serwonapędów, falowników, zasilaczy, komputerów przemysłowych i innych komponentów do maszyn i robotów.
Integracje
Korzystając z usług firmy zewnętrznej, która sprzedaje linie produkcyjne, warto zwrócić uwagę na to, czy jest ona w stanie w późniejszym czasie modyfikować oraz rozwijać sprzedawaną przez siebie linie. Rzetelna firma powinna przy sprzedaży poinformować kontrahenta o tym, w których miejscach możliwe jest wpięcie dodatkowych komponentów.
Sprzedaż i zakup linii produkcyjnych wymaga sporego zaangażowania i dokładnej analizy. Zamawiający powinien wiedzieć czego oczekuje od projektanta, zaś projektant musi dokładnie poznać profil działalności danej firmy.
Kategoria komunikatu:
Inne
- Źródło:
- Omega Tech

Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Nowoczesna technologia w fabryce z tradycją
Najnowocześniejsza technologia automatyki firmy B&R zapewniła zastrzyk energii szwedzkiej fabryce Hultafors – firmie o ponad stuletniej...
-
-
-
-