Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2020-05-27  |  Ostatnia aktualizacja: 2020-05-27
Czym jest druk cyfrowy i jakich kolorów można w nim używać?
Czym jest druk cyfrowy i jakich kolorów można w nim używać?

Druk cyfrowy to metoda, z której korzysta zdecydowana większość drukarni w Polsce. Ta technika daje wiele różnych możliwości dzięki swojej szybkości i innowacyjności. Warto wiedzieć, że w druku cyfrowym można używać kolorów zarówno gamy podstawowej jak i rozszerzonej.

 

Czym jest druk cyfrowy i jakie ma zalety?

Druk cyfrowy to metoda, w której wykorzystuje się maszynę drukarską tworzącą obraz dzięki danym przesyłanym z komputera. Oznacza to, że są one przekształcane w sygnał cyfrowy, a następnie wypalane na folii matrycowej. Następnie forma drukowana jest nakładana na zespół drukujący z farbą i w ten sposób powstaje wydruk. Zdecydowaną zaletą druku cyfrowego jest jego szybkość, a także krótki czas przygotowania. Wydruki otrzymywane tą metodą mają dużo lepszą jakość niż w przypadku typowej drukarki domowej. Właśnie dlatego wielu przedsiębiorców decyduje się na korzystanie z usług profesjonalnych drukarni, które dysponują odpowiednimi urządzeniami i są w stanie stworzyć elegancko wyglądające materiały takie jak etykiety, ulotki czy plakaty. Kolejnym atutem druku cyfrowego jest fakt, że nie wymaga on dużego nakładu pracy. Sprawdza się szczególnie tam, gdzie wymaganych jest maksymalnie kilkaset kopii, a więc w przypadku materiałów niskonakładowych. W sytuacji, w której klient chce wydrukować dużo więcej materiałów, powinien zdecydować się na druk offsetowy. Szeroką ofertę drukarni można sprawdzić m.in. na stronie https://unilogo-drukarnia.pl/kolory-w-druku-cyfrowym

 

Jakich kolorów można używać w druku cyfrowym?

Drukarnie cyfrowe korzystają z konkretnych modeli kolorystycznych. Zdecydowanie najbardziej popularnym modelem barw jest CMYK, który opiera się na podstawowej gamie kolorów, a więc na cyjanie, magencie, żółtym i czarnym. Barwy CMYK-u powstają poprzez mieszanie kolorów w odpowiednich proporcjach. Większość, ponieważ nawet 80% drukowanych materiałów, wykorzystuje model CMYK. Warto jednak zaznaczyć, że klienci często decydują się na rozszerzenie podstawowej opcji o dodatkowy kolor, czyli na model CMYK+, a najczęściej wybieraną barwą jest biel. Dzieje się tak, ponieważ z powodzeniem może ona pełnić funkcję kryjącą. Niektóre projekty są dodatkowo rozszerzane o inne barwy, a wśród popularnych modeli można wyróżnić:

  • CMYK + O (orange/pomarańczowy) / V (violet/fioletowy) / G (green/zieleń) – dzięki takiemu rozwiązaniu można symulować nawet 95% kolorów,
  • CMYK + Pantone, czyli rozwiązanie wykorzystywane na przykład przez Coca Colę,
  • CMY, czyli kolorystyka okrojona, wykorzystywana przez klientów, którym zależy na oszczędnościach i nieco niższej jakości druku.

Warto zaznaczyć, że w drukarniach można zobaczyć konkretne próbki kolorów i osobiście wybrać rozwiązanie odpowiednie dla siebie. Dobrze jest porozmawiać ze specjalistami i poprosić o poradę ze względu na ich spore doświadczenie w zakresie druku cyfrowego i efektywnej kolorystyki opakowań oraz etykiet.

 

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
unilogo-drukarnia.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także