empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-05-30
Ekologiczne metody drukowania etykiet

Obecnie w przemyśle kładzie się duży nacisk na zrównoważony rozwój. Jednym ze sposobów na realizowanie tych założeń przez producentów AGD jest wykorzystywanie ekologicznych metod druku do produkcji elementów takich jak obudowy oraz panele frontowe urządzeń. Drukowanie metodą sitodruku pozwala uzyskać wysoką wydajność operacji, a zastosowanie specjalnych farb UV utwardzanych światłem ultrafioletowym pozwala ograniczyć powstawanie szkodliwych oparów podczas procesu produkcyjnego.
Drukowanie metodą sitodruku i UV LED – jak to działa?
Sitodruk to metoda drukowania, w której wykorzystuje się szablon z wybranym wzorem oraz odpowiedni rodzaj farby. Przeniesienie wzoru następuje poprzez dociśnięcie szablonu do wybranej powierzchni. Początki sitodruku sięgają XVII wieku, kiedy to metodę tę stosowano do przenoszenia wzorów na odzież. Obecnie sitodruk znajduje powszechne zastosowanie w branży reklamowej oraz przemyśle i umożliwia przenoszenie nadruków na powierzchnie wykonane z różnych materiałów. Sitodruk znajduje zastosowanie zarówno przy jednostkowych lub niskonakładowych nadrukach, jak i przy masowej produkcji w wielu gałęziach przemysłu. Obecnie firmy z branży AGD, RTV czy automotive oraz ich poddostawcy używają technologii sitodrukowej do nanoszenia trwałego nadruku. Robią to na elementach obudów swoich produktów i paneli sterujących.
Farby UV to farby utrwalane przy pomocy promieniowania ultrafioletowego. Wykorzystuje się je w różnych rodzajach druku, w tym także w sitodruku. Ich użycie zyskało dużą popularność między innymi dzięki mniejszej szkodliwości dla środowiska w porównaniu do innych produktów stosowanych w druku.
– Korzystamy z dostępnych środków, aby niwelować negatywny wpływ naszej drukarni na środowisko, dlatego chętnie wykorzystujemy w swojej pracy farby UV. Obecnie ta grupa farb jest wykorzystywana do produkcji ponad połowy wszystkich drukowanych przez nas detali. Ze względu na szybkie utwardzenie farb światłem ultrafioletowym, cechują się one niższą emisyjnością oparów. Podejmujemy także inne działania prośrodowiskowe – rygorystycznie segregujemy odpady, wykorzystujemy papier z certyfikatem FSC, możemy także pochwalić się certyfikatem Tauron EKO BIZNES poświadczającym, że część naszej energii jest pozyskiwana z jaworznickich farm słonecznych – tłumaczy Mateusz Skowron, specjalista ds. marketingu w drukarni GRAFITTI STUDIO Sp. z o.o. będącej częścią grupy Etisoft.
Płyty czołowe i panele kontrolne dają możliwość przekazywania poleceń do urządzenia przez użytkownika. Idealne umiejscowienie elementów oraz czytelność opisanych funkcji sprzętu AGD ma wpływ na komfort użytkowania. Wybór nieodpowiedniej metody druku czy zastosowanie farb o niskiej trwałości sprawiłoby, że korzystanie z urządzenia przestałoby być intuicyjne. Dlatego do produkcji płyt czołowych i paneli kontrolnych wykorzystuje się sitodruk – ta uniwersalna metoda gwarantuje trwałość nadruku oraz wysokie nasycenie barw, a dodatkowo może być stosowana na różnego rodzaju podłożach. Druk sitowy jest jednym z najlepszych rozwiązań, jeśli celem jest utrzymanie wysokiej jakości na przestrzeni wielu serii produkcyjnych. W połączeniu z trwałymi farbami UV sitodruk pozwala tworzyć czytelne nadruki w sposób wydajny i trwały. Daje to pewność, że panele kontrolne zachowają swoją funkcjonalność przez wiele lat pracy, a użytkowanie sprzętu będzie łatwe i intuicyjne.
Ekologiczne metody drukowania – najważniejsze korzyści
Obecna polityka środowiskowa jest nastawiona na produkcję minimalizującą szkodliwy wpływ na środowisko. W przypadku druku koniecznie jest więc stosowanie urządzeń o dużej wydajności i jakości oraz wykorzystywanie substancji pozwalających ograniczyć emisję szkodliwych substancji do otoczenia.
– W trosce o środowisko wykorzystujemy w swojej produkcji specjalne farby UV spełniające surowe dyrektywy RoHS. Wszystkie nowe urządzenia, jakie zainstalowaliśmy w ostatnich latach w Graffiti, oparte są na technologii UV, ponieważ suszenie nadruku promieniami UV ogranicza emisję toksycznych związków do atmosfery – wyjaśnia ekspert.
Stosowanie wydajnej metody sitodruku w połączeniu z farbami UV do nanoszenia trwałych nadruków na elementy stosowane w produkcji sprzętu AGD stanowi działanie niwelujące negatywny wpływ druku na środowisko. Jest to również opłacalne rozwiązanie zarówno dla firm wykorzystujących nowoczesne technologie do tworzenia nadruków, jak i odbiorców tych usług.

Czytaj także