Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2022-11-30  |  Ostatnia aktualizacja: 2022-11-30
Czym są i do czego służą suszarki laboratoryjne?
Czym są i do czego służą suszarki laboratoryjne?

Suszarki laboratoryjne są wykorzystywane przy różnych procesach termicznych w wielu gałęziach przemysłu. Można wyróżnić suszarki laboratoryjne z naturalnym lub wymuszonym obiegiem powietrza oraz suszarki próżniowe. Podpowiadamy, czym różnią się poszczególne suszarki laboratoryjne, do czego służą i na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu.

Co to jest suszarka laboratoryjna i do czego służy?

Suszarek laboratoryjnych używa się najczęściej do podgrzewania i osuszania substancji oraz do sterylizacji. Mogą być też jednak stosowane przy innych, złożonych procesach, które wymagają kontrolowanej, podwyższonej temperatury (np. utwardzanie i klejenie, wygrzewanie oraz hartowanie i odpuszczanie, sztuczne postarzanie materiału).
Maszyny te można również spotkać w różnych miejscach. Suszarki laboratoryjne znajdują zastosowanie nie tylko w przemyśle chemicznym, biotechnologicznym, farmaceutycznym czy kosmetycznym. Wykorzystuje się je też w branżach: elektronicznej, gumowej, papierniczej czy spożywczej.

Rodzaje suszarek laboratoryjnych: próżniowa oraz z konwekcją wymuszoną i naturalną
Suszarki laboratoryjne dzielą się na 3 podstawowe rodzaje, które różnią się procesem obiegu powietrza, a czasem nawet metodą ogrzewania. Są to:

1. Suszarki laboratoryjne z naturalnym obiegiem powietrza. Konwekcja naturalna, związana z unoszeniem się do góry cieplejszego powietrza, jest stosowana głównie do sterylizacji i suszenia w sytuacjach, gdy nie jest konieczna jednolita temperatura w komorze. Suszarka taka wyróżnia się cichą pracą i delikatnym działaniem oraz zmniejsza ryzyko przesuszenia próbek.

2. Suszarki laboratoryjne z wymuszonym obiegiem powietrza. Sprzęt wyposażony w zintegrowany wentylator zapewnia równomierny i stabilny rozkład temperatury w komorze oraz przyśpiesza proces suszenia. Suszarki z konwekcją wymuszoną są też najlepszym rozwiązaniem przy próbkach o dużej wilgotności.

3. Suszarki próżniowe. Sprawdzą się idealnie przy bardziej wymagających substancjach (np. wrażliwych na wysoką temperaturę, niestabilnych termicznie czy łatwo utleniających się). Po wstępnym nagrzewaniu przez styki elektryczne suszarka próżniowa obniża ciśnienie w komorze, co pozwala odparować wodę w niższych temperaturach.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze przemysłowej suszarki laboratoryjnej i gdzie ją kupić?
 Wysokiej jakości suszarki laboratoryjne (https://www.foeth.com/pl/suszarki/suszarki-laboratoryjne) można znaleźć w Foeth, czyli u największego w Europie sprzedawcy używanego sprzętu procesowego. Wszystkie maszyny są w pełni sprawne, przetestowane i gotowe do pracy. Oferta obejmuje urządzenia takich cenionych marek jak między innymi: Heraeus Hanau, Memmers, Nabertherm, Vötsch czy Binder.

Przy wyborze suszarki laboratoryjnej z wymuszonym albo naturalnym obiegiem powietrza lub suszarki próżniowej dobrze wziąć pod uwagę:

• pojemność komory (może wynosić od kilkudziesięciu do ponad tysiąca litrów);
• wydajność i energooszczędność;
• maksymalną temperaturę pracy (a w przypadku suszarek próżniowych także ciśnienie robocze);
• wystarczające możliwości kontrolowania oraz programowania czasu pracy (np. funkcje opóźnionego startu i automatycznego wyłączania);
• czasy nagrzewania, namaczania i schładzania przy różnych zastosowaniach;
• odpowiednie zabezpieczenia (m.in. funkcja ochrony komory przed przegrzaniem).

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także