
Naukowcy z Southampton University badają możliwość wykorzystania sposobu w jaki sonarem posługują się delfiny do stworzenia systemu wykrywania podwodnych min w trudnych warunkach.
Systemy sonarowe funkcjonujące we wzburzonych wodach portów są rozpraszane, co znacznie pogarsza jakość otrzymywanego obrazu i utrudnia wykrywanie min umieszczonych pod kadłubami statków.
„Poszukiwanie min we wzburzonej wodzie jest jak szukanie królika na drodze w nocy i we mgle." – stwierdził Tim Leighton z Southampton University. „
Gdy polują, delfiny wydmuchują bąbelki czym straszą małe ryby zmuszając je do zbijania się w zwartą ławicę. Manewr ten ułatwia im wyłapywanie zdobyczy ściśniętej na małej przestrzeni.
Naukowców zaciekawił sposób w jaki delfiny operują swoim sonarem w tak wzburzonej wodzie. Emitują one sekwencję impulsów o różnej amplitudzie. Kluczem od odróżnienia ryb od zakłóceń jest właśnie dobór różnicy amplitudy impulsów.
Naukowcy umieścili źródło dźwięku i metalową kulę w zbiorniku z 200 tonami wody. Następnie otoczyli cel chmurą bąbelków i obserwowali rozpraszanie impulsów dźwiękowych.
Nowa technika nazwana 'Biased Pulse Summation Sonar' (BiaPSS), wykorzystuje właśnie zaczerpnięty od delfinów mechanizm zmiennej amplitudy impulsów, co pozwala zredukować efekt rozpraszania i znacząco poprawia skuteczność systemu.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- The Engineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Wszystko o odpowietrzaniu zbiorników – część 2. Korki odpowietrzające z zaworami
Druga część artykułu o układach odpowietrzania dotyczy korków odpowietrzających z zaworami ograniczającymi przepływami powietrza. Zachęcamy...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-