Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-07-08
Elesa+Ganter częścią pionierskiego projektu kuchni mobilnej – case study Camportable Kitchen

 

Bez tytułu.jpg

                                       Zdjęcie: maximus19 | stock.chroma.pl

Kto z nas nie marzy o tym, aby chociaż raz na jakiś czas uciec od otaczającego nas zgiełku i zaszyć się w zacisznym miejscu? Pytanie jest oczywiście retoryczne, ponieważ aktualne tempo życia jest tak wysokie, że praktycznie każdy pragnie wygospodarować chwilę dla siebie i swoich najbliższych. Jednym z najlepszych miejsc na „doładowanie baterii" jest obcowanie z przyrodą, które może mieć wiele form, począwszy od zwykłego wypadu do lasu/parku, poprzez biwakowanie, wędkowanie, a na tygodniu off-road kończąc.

Istotnym elementem spędzania czasu na łonie natury jest posiadanie odpowiedniego „zaplecza", które ułatwi nam funkcjonowanie w miejscu odległym od cywilizacji. Między innymi jest to sprzęt lub urządzenia służące do przygotowania kawy, herbaty lub kompletnego gorącego posiłku.

Właśnie z tej potrzeby powstał pionierski projekt funkcjonalnej kuchni mobilnej Camportable Kitchen, za który odpowiada nasz klient - firma Camportable Sp. z o.o. (rys. 1, rys. 2, rys. 5).

 

mobilna_kuchnia.jpg

                  Rys. 1. Wizualizacja kuchni mobilnej firmy Camportable Sp. z o.o..

 

02_Kuchnia_mobilna-na_pojezdzie.png

          Rys.2. Kuchnia mobilna firmy Camportable Sp. z o.o. zamontowana na pojeździe.

Do tej pory przygotowywanie gorących posiłków lub napojów w trakcie biwakowania lub podróży wiązało się z wykorzystaniem palnika zamontowanego na butli gazowej lub ognia (rys.3).

 

Bez tytułu1.jpg

   Rys.3. Przygotowywanie posiłku nad ogniem | Zdjęcie: Beaver1488 | stock.chroma.pl

Korzystanie z kuchni mobilnej jest możliwe w samochodach, które posiadają hak holowniczy o dopuszczalnym nacisku 75 kg. Kuchnia Camportable Kitchen posiada dwa palniki, zlew, zbiornik na wodę, blat roboczy i lodówkę. Jesteśmy w stanie przewozić ją nawet autem średnich rozmiarów, takim jak Toyota Yaris Cross (rys. 4).

 

04_przygotowanie_posilku_z_wykorzystaniem_Comfortable_Kitchen.png

                 Rys. 4. Przygotowywanie posiłku z wykorzystaniem Camportable Kitchen.

Konstrukcja Camportable Kitchen to wiele lat prototypowania i doświadczeń zebranych przez Pana Tomasza Borowskiego, będącego pomysłodawcą i twórcą projektu. Pan Tomasz jest z zamiłowania podróżnikiem i poszukiwaczem dzikich zakątków. Od ponad 25 lat podróżuje na dziko, w sposób niezaplanowany i spontaniczny pojazdami campingowymi, przyczepami i samochodami terenowymi. Na pytanie skąd pojawił się pomysł na ten projekt, odpowiada:

„Gotowanie jest jedną z najważniejszych rzeczy, jaka jest konieczna podczas udanej podróży. Niezależnie od tego, gdzie i kiedy wyjeżdżamy, kluczem jest komfort użytkowy, umożliwiający przygotowanie posiłków bez konieczności zbędnego zaangażowania. Wiele razy przekonałem się, że auto, którym jadę, jest za małe, a konieczność każdorazowego rozkładania zaplecza kuchennego lub gotowanie we wnętrzu pojazdu, jest kłopotliwe i męczące. Najważniejsze przecież, aby obcować z naturą, czyli być na zewnątrz. W ostatnim czasie rynek campingowy ewoluuje w swojej formie. Ta ewolucja to rozwój minimalistycznego podejścia do tematu wypraw. Coraz częściej rezygnujemy z dużych, specjalistycznych pojazdów (kamper, przyczepa) na korzyść mini przyczep campingowych lub mniejszych aut. (Tear drop trailers, zabudowy Westfalia do aut typu bus). Samochody te regularnie służą jako auta do pracy, a w weekendy zmieniają swoje przeznaczenie na pojazdy campingowe. W ostatnim czasie coraz bardziej modne jest posiadanie namiotu dachowego bądź zabudowy do wnętrza auta, które zmienia je w mini kampera. Wychodząc naprzeciw tym zmianom, stworzyliśmy produkt, który jest kompatybilny z większością pojazdów posiadających hak. Produkt, który umożliwia zabranie „domowej kuchni" w dowolne miejsce. Produkt, który jedzie z nami, w pełni wyposażony już po 30 sekundach od momentu podjęcia decyzji o podróży. To właśnie Camportable Kitchen. 30 sekund, zakładamy na hak i w drogę. Wszystko na miejscu i przygotowane do podróży. A po powrocie.... po 30 sekundach stawiamy Camportable Kitchen w ogrodzie, jako pomocnik do grillowych imprez lub ogrodową kuchnię - bez konieczności poszukiwania miejsca w garażu na kolejnego boxa."

Jako główne zalety Camportable Kitchen Pan Tomasz wymienia:

  • Czas - skrócenie do minimum czasu niezbędnego do wyruszenia na wyprawę.
  • Przestrzeń - dodatkowa przestrzeń we wnętrzu auta (na bagaż albo psa, który wreszcie się zmieści).
  • Komfort - w pełni wyposażony moduł, z którego korzystamy bez jakiegokolwiek dodatkowego zaangażowania w miejscu docelowym (przykład: podczas podróży w sezonie na południe Europy na parkingach czy stacjach benzynowych zawsze jest ogromny tłok, a sklepy czy restauracje są pełne. Stajemy, otwieramy Camportable Kitchen i robimy sobie kawę lub przekąskę w każdym miejscu, które spodoba nam się po drodze).
  • Design - stworzyliśmy projekt o wyjątkowej urodzie, z wykorzystaniem najlepszych materiałów, aby zarówno na drodze jak i w ogrodzie, spełniał rolę niesamowitego dodatku, a nie jedynie skrzyni na przybory kuchenne.
  • Bezpieczeństwo - korzystamy z najlepszych mocowań: zawiasów, zamków, a mając za partnera firmę Elesa+Ganter, gwarantujemy jakość, niezawodność i niespotykany design każdego z detali.

 

05_Kuchnia_Gotowa_do_pracy.png

                                 Rys. 5. Camportable Kitchen gotowa do pracy.

 

Warunki pracy kuchni mobilnej są bardzo wymagające, ponieważ mamy tu do czynienia ze skrajnie niskimi, jak i wysokimi temperaturami. Do tego dochodzą obciążenia szokowe pochodzące od nierówności drogowych oraz błoto, pył lub woda. Całość tworzy bardzo trudne warunki pracy, z którymi trzeba się było zmierzyć w tym projekcie.

„Elesa+Ganter od wielu lat produkuje rozwiązania, które są stosowane w zabudowach pojazdów specjalnych, tj.: maszynach budowlanych, pojazdach wojskowych, kamperach i pojazdach wyprawowych 4x4. Dzięki temu firma Camportable była pewna, że w ofercie produktowej znajdzie rozwiązania spełniające jej oczekiwania. Po wizycie w firmie Elesa+Ganter i przedstawieniu projektu Doradcy Technicznemu, zostało wytypowanych wiele potencjalnych rozwiązań z zakresu zamknięć, zawiasów, elementów ustalających, elementów maszyn, które trafiły do dalszych testów na prototypie." – powiedział Filip Granowski, Dyrektor Zarządzający Elesa+Ganter Polska.

Poniżej prezentujemy kilka rozwiązań, które zostały zaimplementowane w aktualnej rewizji Camportable Kitchen, a prace nad testowaniem kolejnych produktów Elesa+Ganter nadal trwają:

Zamki kasetowe z funkcją doszczelnienia CSMH (rys. 6, rys. 7). Unikatowa konstrukcja zamka pozbawiona elementów wystających po zamknięciu oraz specjalny mechanizm dociągający, zapewniający szczelne zamknięcie. Zamki sprawdziły się idealnie jako zamknięcia główne szuflad zewnętrznych:

zamki_CSMH.jpg

                     Rys. 6. Zamki kasetowe z funkcją doszczelnienia CSMH.

 

07_zamki_CSMH_w_kuchni_mobilnej.png

 
               Rys. 7. Zamki CSMH zamocowane w kuchni mobilnej Camportable Kitchen.

Zamki z ryglem hakowym GN 115.8 (rys. 8, rys. 9). Unikalna konstrukcja rygla, przypominająca swoim kształtem hak, umożliwia zamknięcie pokrywy nawet w przypadku instalacji zamka na płaszczyźnie bocznej. Górna pokrywa kuchni mobilnej jest zamykana zarówno z lewej jak i prawej strony tak, aby zapewnić pełną szczelność oraz sztywność.

zamki_z_ryglem_hakowym.jpg

                     Rys. 8. Przykładowe zamki z ryglem hakowym GN 115.8.

 

09_zamek_z_ryglem_hakowym_w_kuchni_mobilnej.png

 Rys. 9. Zamek z ryglem hakowym GN 115.8 zamocowane w kuchni mobilnej Camportable Kitchen.

Zawiasy zatrzaskowe CFVT (rys. 10, rys. 11). Zawiasy te posiadają funkcję blokowania/zatrzaskiwania się w określonym kącie otwarcia, dzięki czemu są w stanie utrzymać pokrywę po otwarciu oraz przytrzymują ją również po zamknięciu (na wypadek nie zamknięcia wcześniej opisywanych zamków z ryglem hakowym).

zawias_zatrzaskowy.jpg

                                        Rys. 10. Zawias zatrzaskowy CFVT.

Zawiasy_zatrzaskowe_w_kuchni_mobilnej.png

 Rys. 11. Zawiasy zatrzaskowe CFVT zamocowane w kuchni mobilnej Camportable Kitchen.

Linki zabezpieczające ze stali nierdzewnej GN 111.2 (rys. 12, rys. 13). Linki służą jako dodatkowe zabezpieczenie, aby po otwarciu pokrywy (nawet jeśli mechanizm zawiasów zatrzaskowych uległby uszkodzeniu) lub z powodu zbyt dużej siły otwarcia pokrywa nie uderzyła o samochód.

Bez tytułu2.jpg

                         Rys. 12. Przykładowa linka zabezpieczająca GN 111.2.

13_linka_Zabezpieczajaca_w_kuchni_mobilnej.png

 Rys. 13. Linka zabezpieczająca GN 111.2 zamocowana w kuchni mobilnej Camportable Kitchen.

Poziomice oczkowe GN 2281 (rys. 14, rys. 15). Poziomica służy jako pomoc przy poziomowaniu kuchni przed rozpoczęciem pracy. Nikt nie lubi toczących się po blacie kuchennym kawałków jedzenia, a w skrajnych przypadkach, zsuwających się naczyń z palnika.

 

poziomica_oczkowa.jpg

                                      Rys. 14. Poziomica oczkowa GN 2281.

15_poziomica_oczkowa_w_kuchni_mobilnej.png

 Rys. 15. Poziomica oczkowa GN 2281 zamocowana w kuchni mobilnej Camportable Kitchen.

Zapraszamy do obejrzenia filmu prezentującego możliwości Camportable Kitchen:

https://www.youtube.com/watch?v=bW07k9NCMwA

 

Strona internetowa firmy Camportable Sp. z o.o.:

• www.camportable.com

 

Karty katalogowe opisanych produktów:

CSMH - Zamki kasetowe z funkcją doszczelnienia
GN 115.8 - Zamki z ryglem hakowym
CFVT - Zawiasy zatrzaskowe
GN 111.2 - Linki zabezpieczające ze stali nierdzewnej
GN 2281 - Poziomice oczkowe

 

 

ELESA+GANTER®

ELESA+GANTER jest spółką joint-venture, stworzoną przez dwóch liderów w branży standardowych elementów maszyn: Elesa S.p.A (Monza, Milano, Italy) i Otto Ganter GmbH & Co. KG (Furtwangen, Germany).

ELESA+GANTER® to ponad 85 000 standardowych elementów i części do maszyn i urządzeń oraz wiele produktów specjalnych wykonywanych pod określone, specyficzne wymagania klienta. Elementy standardowe Elesa+Ganter® łączą w sobie zarówno najwyższą jakość, funkcjonalność, innowacyjność, jak i dbałość o wzornictwo. Potwierdza to ponad 180 patentów i zastrzeżonych wzorów oraz ponad 50 nagród z najbardziej prestiżowych światowych wystaw i konkursów w dziedzinie wzornictwa przemysłowego m.in. „International Forum Design Award", „Compasso d'Oro" w Mediolanie czy „Design Center" w Stuttgarcie. Wszystkie produkty E+G produkowane są zgodnie z normą ISO 9001:2008 oraz normą środowiskową ISO 14001:2004.

Światowa sieć dystrybucji produktów Elesa+Ganter obejmuje 70 krajów.

ELESA+GANTER Polska Sp. z o.o. jest częścią grupy ELESA+GANTER® i zajmuje się dystrybucją produktów rodzimej marki. Wykwalifikowana kadra i magazyn w Polsce gwarantują oprócz najwyższej jakości produktów, doradztwo techniczne u klientów, profesjonalną i szybką obsługę sprzedażową (40 000 elementów E+G dostarczane jest w systemie 24h z magazynu w Polsce).

Więcej informacji o firmie i jej ofercie, katalog produktów, tabele wymiarów, darmowe pliki 2D i 3D do pobrania, a także sklep internetowy znajdują się na stronie: www.elesa-ganter.pl.

Szczegółowe informacje o nowościach i zastosowaniach produktów E+G można także przeczytać w Magazynie dla Konstruktorów na stronie info.elesa-ganter.pl.