Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-01-16 | Ostatnia aktualizacja: 2007-01-16
Detektory Vigo System będą szukać życia na Marsie

Detektory Vigo System będą szukać życia na Marsie
Sonda w bezzałogowej misji Mars Science Laboratory poleci na Marsa w 2009 r. Wyląduje w 2010 r. Zbada planetę dzięki sterowanemu z Ziemi pojazdowi. Spędzi on na powierzchni rok marsjański, czyli około dwóch lat ziemskich. Pojazd ma m.in. kamerę do fotografii i filmowania oraz urządzenie do zdalnej analizy składu chemicznego i mikrofotografii powierzchni próbek.
NASA zainstaluje detektory Vigo System w urządzeniach analizujących laserowo i optycznie skład chemiczny marsjańskich skał - na potrzeby ustalenia, czy teraz lub kiedyś było tam życie. Detektory winny być odporne na udary, na niską i wysoką temperaturę. Żadna część nie może być z plastiku. Detektory Vigo System jako jedyne na świecie spełniają tak ostre kryteria.
Historia firmy Vigo sięga lat 70. Wtedy to zespół naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej pod kierownictwem profesora Józefa Piotrowskiego pokazał po raz pierwszy na świecie, że fotonowe detektory dalekiej podczerwieni mogą działać w temperaturze otoczenia. To on i jego zespół założyli w 1987 roku Vigo. Wbrew wojsku, które chciało ich zatrzymać, choć jednocześnie nie potrafiło sprzedawać ani właściwie wykorzystać ich wiedzy. Dziś firma Vigo zatrudnia 40 osób — wielu doktorów i inżynierów. Wysoki poziom wiedzy pozwala utrzymywać się ciągle na czele światowej stawki w branży. Jak przyznał wiceprezes firmy Mirosław Grudzień - największe przychody firmy przynosi właśnie współpraca z Amerykanami i przemysłem wojskowym: noktowizory, systemy ostrzegania.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Puls Biznesu

Galeria wiadomości
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Nowy mętnościomierz STS15 – Minimalizacja kosztów produkcji to nie magia!
Jak zminimalizować koszty produkcji? Jaki udział ma w tym nowy mętnościomierz STS15 niemieckiej firmy Seli? Czy możesz go zastosować w swojej...
-
-
-
-