Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-10-31  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-10-31
Dojrzała czy niedojrzała… robot oceni
Dojrzała czy niedojrzała… robot oceni
Dojrzała czy niedojrzała… robot oceni
Naukowcy z brytyjskiego National Physical Laboratory (NPL), opracowali nowatorską technologię obrazowania, która jest w stanie określać dojrzałość truskawek przed ich zebraniem. Mają oni nadzieję, że technologia ta pozwoli skonstruować robota samodzielnie zbierającego truskawki, który będzie zbierał owoce skuteczniej.

Zakończone sukcesem próby przeprowadzane były na truskawkach, ale i innych uprawach. Oprogramowanie jest przy tym tak skonstruowane, by móc się uczyć, na przykład nowych gatunków zbiorów.

Prace nad systemem rozpoczęły się w 2009 roku i realizowane były w ramach projektu określania dojrzałości kalafiorów. Projekt zakończył się sukcesem, ale spadek popytu na kalafiory wstrzymał dalsze prace. Dlatego twórcy technologii postanowili otworzyć ją na inne rodzaje upraw.

„Naszym celem są teraz truskawki.” – stwierdził Richard Dudley z NPL. „Są to dość łatwe do zmierzenia owoce dzięki dużej zawartości wody i suchym liściom, które sprzyjają obrazowaniu mikrofalowemu. Do tego truskawki są wartościowymi owocami, a ich zbieranie jest bardzo czasochłonne. Dlatego istnieje silna biznesowa potrzeba, by zautomatyzować proces zbierania.” – dodał.

Roczne straty wynikające ze zbierania niedojrzałych owoców mogą być bardzo duże. Dlatego branża rolna stale poszukuje bardziej efektywnych metod zbierania plonów.

Nowa technologia NPL wykorzystuje fale radiowe, mikrofale, terahercowe oraz dalekiej podczerwieni. Te cztery elementy spektrum elektromagnetycznego mogą bezpiecznie penetrować owoce określając stopień dojrzałości. Do tego technologia ta jest relatywnie niedroga.

Naukowcy z NPL rozpoczęli od zmodyfikowania mikrofalowych systemów pomiarowych tak, by mogły mierzyć strukturę różnych upraw. Serie pomiarów wykonane na prawdziwych owocach w laboratorium i na polu umożliwiły stworzenie statystycznych zakresów wartości precyzyjnie określających wielkość i dojrzałość. Dane te zostały ujęte następnie w algorytm, który pozwala tej technologii dostarczyć istotne informacje po jednym pomiarze.

Opracowana technologia obrazowania znajduje również zastosowanie w innych aplikacjach, na przykład w segregowaniu odpadów.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Physorg
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :