Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-07-18 | Ostatnia aktualizacja: 2011-07-18
Dom sterowany myślami. Z Second Life do świata rzeczywistego

Dom sterowany myślami. Z Second Life do świata rzeczywistego
Dwóch przyjaciół spotyka się w barze w wirtualnym świecie Second Life, by pogadać o swoich ulubionych programach telewizyjnych. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że obaj cierpią na chorobę Lou Gehriga czyli stwardnienie zanikowe boczne (ALS). Obaj są sparaliżowani i jedyne czym mogą poruszać, to gałki oczne.
W sumie przeszło 50 niepełnosprawnych mieszkańców Second Life testowało nowy interfejs BCI. Wcześniej miały już miejsce podobne próby oparte na interfejsach BCI, ale miały one bardzo ograniczona funkcjonalność. Nowy interfejs G.Tec daje swobodę eksplorowania wirtualnego świata Second Life.
Na wirtualnym świecie jego zastosowania się jednak nie kończą. Może również posłużyć do: otwierania i zamykania drzwi, sterowania telewizorem, światłem, ogrzewaniem, intercomem, odbierania telefonu, a nawet umieszczania wpisów na Twitterze.
Nowy system powstał w ramach europejskiego projektu Smart Homes for All i jest pierwszym przykładem połączenia najnowszego rozwiązania BCI z technologią smart-home oraz sieciowymi grami. Wykorzystuje on elektroencefalograf (EEG) do rejestrowania sygnałów mózgu, które następnie przetwarza na komendy dla kontrolerów w budynku, albo do nawigowania w Second Life czy Twitterze.
W przeszłości, jednym z głównych problemów BCI, według Johna Gana z University of Essex była ich niezawodność oraz ograniczenie liczby kontrolowanych równocześnie funkcji. Podobnie jak większość systemów BCI, interfejs G.Tec wykorzystuje nasilenie się w mózgu sygnału P300, który pojawia się na skutek niespodziewanego zdarzenia.
Aby uruchomić komendę, użytkownik skupia swoją uwagę na odpowiedniej ikonie z ekranu, na przykład, ‘włącz światła’, a EEG rejestruje P300. Ikony losowo są podświetlane. Określenie tego na której ikonie skupia się uwaga możliwe jest poprzez skorelowanie szczytu w wykresie P300 z podświetleniem określonej ikony.
O dziwo, system G.Tec działa tym lepiej im więcej funkcji obsługuje. Dzieje się tak dlatego, że im więcej ikon jest na ekranie, tym większe jest zaskoczenie, gdy właściwa zostanie podświetlona i tym mocniejsza jest odpowiedź P300. Równocześnie może być wyświetlanych przeszło 40 ikon, a wzbogacenie ich o podmenu umożliwia kontrolowanie jeszcze większej liczby opcji.
System G.Tec został przetestowany w szpitalu Santa Lucia Foundation Hospital w Rzymie. „BCI ewidentnie zaczynają wychodzić z laboratoriów.” – stwierdził Ricardo Chavarriaga ze Swiss Federal Institute of Technology w Lozannie.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- NewScientistTech

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Automatyka budynkowa oraz SSWIN w jednym systemie. Jakie rozwiązania warto...
Różnorodność alarmów i rozwiązań inteligentnego budynku Wybór rozwiązań związanych z automatyką budynkową oraz SSWIN zależy przede wszystkim...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-