Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2020-11-26  |  Ostatnia aktualizacja: 2020-11-26
Domowe stacje ładowania samochodów elektrycznych – najczęściej zadawane pytania
Domowe stacje ładowania samochodów elektrycznych – najczęściej zadawane pytania

Chociaż do pełnej elektryfikacji motoryzacji długa droga, auta elektryczne cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Wraz ze zwiększającą się na ulicach liczbą pojazdów z alternatywnym źródłem napędu rośnie zapotrzebowanie na domowe stacje ładowania samochodów elektrycznych. Sprzęty te wciąż budzą wątpliwości wśród konsumentów. Dlatego przedstawiamy trzy najczęściej zadawane pytania dotyczące domowych stacji ładowania i odpowiadamy na nie.

 

Domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych: czy jest mi w ogóle potrzebna?

Żeby naładować samochód elektryczny, można posłużyć się ładowarką otrzymywaną od producenta wraz z pojazdem. Wystarczy ją wpiąć w zwykłe gniazdko 230 V. Przekazywana w ten sposób ilość energii jest jednak stosunkowo mała. W efekcie proces ładowania baterii w aucie jest długotrwały – w przypadku niedużego, miejskiego auta zajmuje ok. 12 godzin. Duże akumulatory potrzebują natomiast nawet dwóch dób, by w pełni się naładować. Uniemożliwia to codziennego korzystanie z auta.

Rozwiązaniem tego problemu jest domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych. Pozwala ona w szybki sposób uzupełnić niedobór energii w pojeździe. Zapewnia również bezpieczeństwo procesu.

Warto pamiętać bowiem, że ładowanie samochodu poprzez standardowe gniazdko znacząco obciąża domową instalację elektryczną. Dobrze wykonane, nowe systemy są w stanie poradzić sobie z dodatkowym obciążeniem, stare instalacje natomiast niekoniecznie. W przypadku tych drugich długie ładowanie może skutkować przegrzaniem przewodów, co z kolei może doprowadzić do awarii systemu, a w skrajnym przypadku nawet do pożaru.

 

domoweladowanieauta.jpg

Jak szybko naładuję samochód, korzystając z domowej stacji ładowania?

Jak zostało wspomniane, najwięcej czasu zajmuje uzupełnienie energii w samochodzie elektrycznym przy wykorzystaniu gniazdka 230 V. Moc, z którą ładuje się samochód, jest bowiem stosunkowo mała – 2,2-3 kW. Domowe stacje ładowania samochodów elektrycznych mogą oferować moc na poziomie nawet 22 kW, co zdecydowanie skraca proces. W przypadku pojazdu wyposażonego w baterię o pojemności 40 kWh ładowanie go sprzętem o mocy:

  • 3,6 kW zajmie ok. 13 godzin,
  • 6,6 kW zabierze ok. 7,5 godziny,
  • 11 kW (instalacja trójfazowa) – ok. 3 godziny (80 proc. baterii).

Przed zakupem domowej stacji ładowania samochodów elektrycznych o większej mocy warto się jednak upewnić, czy akumulator w pojeździe jest w ogóle w stanie przyjąć wyższą moc. W standardowych wersjach wyposażenia niektóre modele aut elektrycznych przyjmą jedynie 3,3 kW.

 

Jaka domowa stacja ładowania jest najlepsza?

To kolejne pytanie, na które trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wiele bowiem zależy od indywidualnych potrzeb użytkowników domowej stacji ładowania samochodów elektrycznych. Jeżeli zależy Ci na szybkości ładowania, wybierz ładowarkę o większej mocy.

Pamiętaj jednak, że do prawidłowego działania wymagać może ona złącza trójfazowego. Żeby zapewnić bezpieczeństwo ładowania, należy w takiej sytuacji wybrać sprzęt z modułem zabezpieczającym EVSE, a w przypadku niektóre instalacje elektryczne wyposażyć w transformator sieciowy.

Odpowiednia moc oraz bezpieczeństwo użytkowania nie są jedynymi kwestiami, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze domowej stacji ładowania samochodów elektrycznych. Warto przyjrzeć się także standardom obsługiwanych wtyczek i gniazd. Dla niektórych użytkowników znaczenie ma także design. Na szczęście na rynku nie brakuje atrakcyjnych rozwiązań.

 

Kategoria komunikatu:

Komunikat sponsorowany

Źródło:
wallbox.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.