
Brytyjscy naukowcy opracowali rewolucyjną technologię, która pozwala odczuwać obiekty na ekranie poprzez fale dźwiękowe i może być początkiem nowej ery wyświetlaczy dotykowych.
System UltraHaptic, opracowany przez naukowców z Uniwersytetu w Bristolu, wykorzystuje szereg przetworników ultradźwiękowych, emitujących fale dźwiękowe, które w powietrzu wywierają siły symulujące wpływ wyświetlanych obiektów.
„Poprzez stworzenie wielu symultanicznych punktów zwrotnych i nadanie im konkretnych właściwości taktylnych, możliwe jest wygenerowanie dotykowego sprzężenia zwrotnego od manipulowanych obiektów.", powiedział Tom Carter, doktorant, biorący udział w badaniach.
Uczucie dotyku na skórze znane jest jako haptyczne sprzężenie zwrotne. Inne jego przykłady to wibracje podczas dotykowej obsługi smartfonów. Nowe urządzenie, zamiast wibracji, emitować będzie fale dźwiękowe.
System wykorzystuje komputer, który steruje pięcioma sterownikami obsługującymi macierz przetworników ultradźwiękowych. Kontroler ruchu śledzi użytkownika, pozwalając na manipulację danymi wyświetlanymi na ekranie, a następnie do jego dłoni dociera ultradźwiękowy feedback.
Zespół badawczy wykorzystał UltraHaptic, m.in. do obsługi mapy i odtwarzacza multimedialnego. Do śledzenia ruchu użył czujnika Microsoft Kinect. W przyszłości technologia może znaleźć zastosowanie przede wszystkim w projektowaniu i grach wideo.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- itproportal

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Od funkcji wspomagających do pojazdów autonomicznych
Firma Bosch Rexroth przedstawia zintegrowaną ofertę zaawansowanych funkcji wspomagających i tworzy przyszłościową platformę. Gotowe do...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-