Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-09-10  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-09-10
Elektronika mniejsza i bardziej wydajna
Elektronika mniejsza i bardziej wydajna
Elektronika mniejsza i bardziej wydajna

Międzynarodowa grupa naukowców z University of Minnesota oraz Seoul National University odkryła przełomową technikę wytwarzania nanostruktur, która posiada potencjał w tworzeniu elektrycznych i optycznych urządzeń, szybszych i mniejszych niż dotychczas. Jednym z kluczy do odkrycia była taśma samoprzylepna.

Łącząc kilka standardowych technik nanoprodukcji z użyciem taśmy samoprzylepnej, naukowcy z University of Minnesota stworzyli niezwykle wąskie szczeliny w warstwie metalu oraz rozprowadzili je w szyku na waflu krzemowym. Najmniejsze szczeliny miały szerokość nanometra – o wiele mniejszą niż można było uzyskać do tej pory. W dodatku, szerokość ta może być kontrolowana na poziomie molekularnym.

Jednym z możliwych zastosowań tak wąskich szczelin jest kompresja światła w przestrzeniach mniejszych niż dotychczas. Profesor Dai-Sik Kim oraz dr Matthew Pelton wykazali, że światło może przeciskać się przez te luki, chociaż są tysiące razy mniejsze niż długość jego dali. Zastanawiają się, co je do tego zmusza, ponieważ jest to droga na znaczne zwiększenie jego intensywności. Zwiększa się ono w takiej szczelinie nawet 600 milionów razy.

„Nasza technologia, zwana atomową litografią warstwową, posiada potencjał pozwalający stworzyć ultra-małe czujniki o podwyższonej czułości, a także umożliwia dokonywanie doświadczeń do tej pory niemożliwych do zrealizowania.", powiedział Sang-Hyun Oh, jeden z głównych naukowców biorących udział w badaniach. „To odkrycie stanowi podstawę dla przyszłych badań mających na celu poprawę elektroniki i fotoniki."

Jedną z najbardziej zaskakujących w eksperymencie rzeczy jest wykorzystanie do prac taśmy klejącej. Trawienie nanometrowych szczelin w metalu nie jest możliwe z wykorzystaniem istniejących narzędzi. Naukowcy stworzyli więc warstwę metalu nakładając pojedyncze jej atomy na strukturę, a następnie usunęli pozostałe atomy metalu za pomocą taśmy klejącej.

„Taśma samoprzylepna działa dobrze, co jest bardzo nieoczekiwane.", powiedział Oh. „Nasza metoda jest taka prosta jak żadna nigdy dotąd. Mamy nadzieję, że szybko stanie się wykorzystywana na szeroką skalę."

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
phys.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także