Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-05-05  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-05-05
Europejscy inżynierowie odkrywają potencjał sieci czujników bezprzewodowych
Europejscy inżynierowie odkrywają potencjał sieci czujników bezprzewodowych
Europejscy inżynierowie odkrywają potencjał sieci czujników bezprzewodowych
Sieci czujników bezprzewodowych złożone z wielu komponentów, zdolnych do detekcji, ruchu, komunikacji i przetwarzania informacji mają olbrzymi potencjał. Dla lepszego zrozumienia ich możliwości, badacze opracowują szeroką paletę innowacyjnych urządzeń i systemów korzystających z zalet takich sieci.

Sieci czujników bezprzewodowych są typowym przykładem tzw. „współpracujących ze sobą obiektów” – wbudowanych mikrokomputerów które ze sobą kooperują w celu osiągnięcia zamierzonego celu. Pełne wykorzystanie takiej sieci jest możliwe tylko dzięki połączonemu działaniu wielu komponentów wchodzących skład całego systemu.

Problemem może być jednak zbyt duży wybór możliwości współpracy takiego systemu z innymi inteligentnymi urządzeniami, bądź nawet samymi użytkownikami. Wtedy rodzi się pytanie – który sposób pomiarów lub badania uznać za najlepszy, skoro mamy do czynienia z mnogością możliwości.

Odpowiedź na te pytania na dać projekt zwany Embedded WiseNts, zrzeszający dwunastu partnerów będących liczącymi się instytucjami z branży komunikacji bezprzewodowej i obliczeń zdecentralizowanych, z krajów europejskich.

Projekt będzie skupiał się na rozwoju Sieci Czujników Bezprzewodowych (WSN) i ich zastosowaniach, szczególnie w dziedzinie Obiektów Współpracujących (CO). Ideą tej inicjatywy jest powstanie przyszłościowego planu budowy innowacyjnych urządzeń i kompletnych systemów korzystających z tego typu rozwiązań.

Jednym z wyzwań przed jakim stoją inżynierowie z projektu Embedded WiseNts jest adaptacja programowo – sprzętowa sieci czujników. Chodzi o to, aby różne rozwiązania technologiczne mogły ze sobą współpracować, bez względu na rodzaj użytego oprogramowania czy zastosowanej technologii. Kolejnym aspektem, jest sprawa oszczędności energii potrzebnej do zasilania sieci czujników bezprzewodowych, zarówno na poziomie sprzętowym jak i programowym.

Nie mniej ważną kwestią jest problem zabezpieczeń i autentykacji urządzeń.

Jako część projektu, naukowcy zorganizowali zawody do których zaprosili grupy badawcze z pomysłem na produkty przyszłości działające na bazie obiektów współpracujących. Jedna z nagród otrzymali studenci z Uniwersytetu z Zurychu za ich inteligentne system zarządzania odpadami wykorzystujący technologię identyfikacji radiowej RFID.

Kolejnym uruchomionym programem jest AWARE – projekt w ramach którego zbadane zostaną możliwości połączenia technologii współpracujących obiektów z robotyką. Potencjalne zastosowania dla takich urządzeń to systemy używane w ratownictwie i bezzałogowych, zrobotyzowanych samolotach.

(lz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Phys Org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :