Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-09-22  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-09-22
Fale radiowe i dźwiękowe wykryją improwizowane ładunki wybuchowe
Fale radiowe i dźwiękowe wykryją improwizowane ładunki wybuchowe
Fale radiowe i dźwiękowe wykryją improwizowane ładunki wybuchowe
Naukowcy z Purdue University konstruują detektory, które wykorzystują fale dźwiękowe i radiowe do przenikania materiałów osłonowych improwizowanych materiałów wybuchowych (IED) oraz ukrytych bomb.

Badania są realizowane w ramach wartej 7 milionów dolarów Multi-University Research Initiative (MURI), finansowanej przez US Office of Naval Research.

Naukowcy badać będą możliwość wykorzystania fal dźwiękowych i radiowych do napromieniowywania obiektów. Seria fal odbitych od materiału ma pozwolić określić jego rodzaj.

W ramach projektu powstaną modele obliczeniowe i równania matematyczne, które pozwolą wykrywać materiały wybuchowe w czasie rzeczywistym.

„Chcesz dostarczyć do materiału energię, która odbita od niego zawierać będzie już o nim informacje.” – stwierdził Douglas Adams z Purdue University.

Kluczowym zagadnieniem jest nauczenie się jak interpretować pewne sygnały i znaki powstałe w wyniku przejścia przez obiekt składający się kilku różnych warstw fal o wysokiej amplitudzie, jak te emitowane przez głośniki.

„Większość materiałów jest względnie liniowych co oznacza, że odpowiadają na fale o niskiej amplitudzie w łatwy do przewidzenia sposób.” – stwierdził Adams. „Ale przy falach o wysokiej amplitudzie, zachowanie materiału staje się bardziej skomplikowane, nieliniowe, nie można więc do opisu propagacji fal wewnątrz materiału wykorzystać tych samych równań matematycznych i modeli.” – dodał.

Problemem jest również zintegrowanie systemów wykorzystujących fale radiowe i dźwiękowe. Oba rodzaje fal charakteryzują się różnymi zakresami częstotliwości, ujawniają o obiekcie różne rodzaje informacji i precyzyjniej wykrywają improwizowane materiały wybuchowe.

Naukowcy wykorzystają do badania zachowania fal dźwiękowych przechodzących przez materiały urządzenie nazwane trójwymiarowym wibrometrem laserowym. Wykorzystają również holografię akustyczną, która posłuży do precyzyjnego pokazania jak różne materiały reagują na fale dźwiękowe, a także wbudowane miniaturowe czujniki rejestrujące dane.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także