Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-05-13   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-05-13
Ford stawia na mobilne roboty
fot. pixabay
fot. pixabay

Kontynuując prace nad autonomicznymi samochodami, Ford korzysta z nowego robota, który może szybko i sprawnie dostarczać pracownikom części, modyfikować pokonywane trasy w oparciu o przeszkody na swojej drodze i oszczędzać 40 godzin pracy operatorów w zakładzie każdego dnia.

Ten szczególny robot samojezdny - pierwszy tego rodzaju, który ma być używany w zakładzie Forda w Europie - został nazwany Survival ze względu na sposób, w jaki może dostosować się do otoczenia. Jeśli maszyna znajdzie na swojej ścieżce przeszkodę, uwzględni ten fakt przy planowaniu następnej.

Robot Survival został w całości zaprojektowany i zbudowany przez inżynierów Forda, a jedną z jego największych zalet jest możliwość samodzielnego dostosowania się do warunków panujących w zakładzie.

- Zaprogramowaliśmy go tak, aby mógł sam nauczyć się layoutu hali produkcyjnej, więc poza czujnikami nie potrzebuje do tego celu żadnych zewnętrznych systemów - powiedział Eduardo García Magraner, kierownik techniczny Forda.

Robot znajduje się obecnie w fazie testowej w fabryce i tłoczni Forda w Walencji, gdzie produkowane są samochody Kuga, Mondeo i S-Max. Jego zadaniem jest dostarczanie części zamiennych i materiałów spawalniczych do różnych części zakładu, co stanowi dość nużące zadanie dla człowieka.

Podobnie jak prototypowe samojezdne pojazdy drogowe Forda, robot do poruszania się wykorzystuje technologię LiDAR. Dzięki zautomatyzowanemu magazynkowi z 17 różnymi gniazdami Survival może dostarczyć określone części poszczególnym operatorom, przy czym każdy pracownik ma dostęp tylko do tych określonych przez planistów.

- Próby trwają już od prawie roku i system działa bez zarzutu - dodał Garcia Magraner - Survival stał się dość wartościowym członkiem zespołu. Mam nadzieję, że wkrótce będziemy mogli wykorzystać go w pełnym wymiarze godzin i rozszerzyć jego działanie na inne zakłady Forda.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
newatlas

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :