Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-10-01 | Ostatnia aktualizacja: 2009-10-01
Gymnobot - pływający robot sprawdzi platformy wiertnicze

Gymnobot - pływający robot sprawdzi platformy wiertnicze
Konwencjonalne roboty podwodne zasilane są przez napędy, które są ciężkie, nieefektywne i narażone są na ryzyko zaplątania się w wodorosty. W przeciwieństwie do nich, stworzony przez naukowców z Ocean Technologies Lab na wydziale inżynierii mechanicznej Bath University, Gymnobot, napędzany jest przez płetwę, która biegnie pod spodem sztywnego korpusu. Płetwa falując wytwarza w wodzie falę, która napędza robota.
Naukowcy wierzą, że konstrukcja ta, zainspirowana amazońską rybą nożem, będzie efektywniejsza niż konwencjonalne napędy, a przy tym umożliwi robotowi poruszanie się w płytkich wodach w pobliżu wybrzeży.
Jednym z potencjalnych zastosowań Gymnobota mogłoby być filmowanie i badanie morskiego ekosystemu w pobliżu wybrzeża. Konwencjonalne podwodne roboty nie mają takiej możliwości ze względu na trudności z poruszaniem się w płytkich wodach.
„Ryba nóż ma brzuszną płetwę, która biegnie wzdłuż jej ciała i wytwarza w wodzie fale, które umożliwiają rybie łatwe poruszanie się zarówno w przód, jak i tył.” – stwierdził William Megill, biomimetyk z Bath. „Gymnobot imituje tę płetwę tworząc w wodzie falę, która napędza go do przodu. Ta forma napędu jest potencjalnie o wiele bardziej efektywna niż napędy konwencjonalne, a przy tym łatwiejsza do sterowania w wodach płytkich.” – dodał.
„W późniejszych stadiach projektu, mamy nadzieję mieć możliwość obserwowania jak woda przepływa wokół płetwy. w szczególności, chcemy się przyjrzeć tworzeniu się i rozchodzeniu wokół niej wirów.” – powiedział Keri Collins, uczestniczący w projekcie Gymnobot.
„Niektóre ryby tworzą wiry trzepocząc swoimi ogonami w jedną stronę, a następnie niszczą je, gdy trzepną w drugą. Niszcząc wir, ryby te efektywnie ponownie wykorzystują energię zgromadzoną w wirze wody.” – powiedział Collins. „Szczególnie interesującym będzie obserwować jak siła ciągu będzie się zachowywać wraz ze zmianą stałej amplitudy falowania płetwy na taką, gdy jeden jej koniec zostanie przymocowany.” – dodał.
Laboratorium otrzymało w ostatnim czasie grant, w ramach którego wspólnie z sześcioma innymi europejskimi instytucjami pracować będzie nad stworzeniem podobnego robota, który będzie w stanie poruszać się w kierunku przeciwnym do prądu wody.
Gymnobot może również posłużyć do wykrywania zanieczyszczeń w środowiskach wodnych, a także do badania takich konstrukcji, jak platformy wiertnicze.
Projekt ten finansowany był przez BMT Defence Services, oraz EPSRC.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Bath

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Nowe perspektywy w automatyce przemysłowej
Firma Bosch Rexroth przekształca platformę Smart MechatroniX w środowisko rozwiązań i prezentuje nową, pierwszą na świecie technologię...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-