Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-12-07  |  Ostatnia aktualizacja: 2018-12-13
Hybryda robota i rośliny
fot. pixabay.com
fot. pixabay.com

Pozornie proste rośliny są niezwykle złożonymi organizmami, które wyczuwają i reagują na środowisko. Wykorzystują przy tym techniki podobne do zwierząt, aby móc, na przykład wzrastać w kierunku światła czy podejmować decyzje o czasie kiełkowania. Ich metody poruszania się są dość powolne, więc naukowcy wyciągnęli w ich stronę pomocną dłoń, tworząc cyborga kierowanego intencjami rośliny.

Cybernetyczna roślina Elowan na pierwszy rzut oka przypomina doniczkę z przyczepionymi kołami. Nie jest to jednak wyłącznie robot zaprogramowany do poszukiwania światła, ponieważ steruje nim sama roślina. Zasadniczo rośliny są naturalnymi systemami elektronicznymi. Poprzez liście i inne narządy wyczuwają zmiany w natężeniu światła, temperaturze, ciśnieniu, sile dotyku czy swojej integralności. Następnie reagują na te bodźce, wysyłając sygnały elektryczne w głąb swojego ciała.

MIT sczytuje te sygnały za pomocą elektrod umieszczonych w łodygach i liściach rośliny. Są one oczywiście dość słabe, więc przed wydaniem na ich podstawie rozkazu są wzmacniane, by robot poruszał się zgodnie z życzeniem rośliny.

W swoich eksperymentach naukowcy umieścili Elowana pomiędzy dwiema lampami, a kiedy włączali jedną z nich robot udawał się w jej kierunku. Ten typ sterowania może pomóc w stworzeniu zdrowszych roślin domowych, które będą mogły poruszać się w poszukiwaniu światła słonecznego lub wody.

Tworzenie cybernetycznych roślin może również pomóc usprawnić proces budowania robotów i czujników. Dotychczas naukowcom udało się zamienić kwiaty w przetworniki dotyku, a liście szpinaku w detektory substancji wybuchowych.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
newatlas
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :