Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-10-25  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-10-25
Hydrofony wykryją podwodne wycieki
Hydrofony wykryją podwodne wycieki
Hydrofony wykryją podwodne wycieki
Naukowcy z Southampton University skonstruowali system, który wykorzystuje hydrofony do monitorowania wycieków z podwodnych gazociągów. Nowa technika bazuje na wykrywaniu bąbelków gazu wydostającego się z nieszczelnego rurociągu.

„Jeśli słuchasz odgłosu bąbelków, to ich amplituda oraz częstotliwość pozwala określić ich liczbę i wielkość.” – stwierdził Tim Leighton z Southampton University, lider projektu.

„Interesujemy się ważnymi scenariuszami, w których gaz wydostaje się z rurociągu na dnie do wody.” – stwierdził Leighton. „Pierwszym jest przerwanie gazociągu. Koncerny naftowe stale monitorują ciśnienie w różnych punktach rurociągu starając się wykryć ewentualne nieszczelności. Firmy petrochemiczne chciałyby mieć możliwość wykrywać wszelkie wycieki i namierzać je możliwie jak najwcześniej, gdyż małe wycieki mogą szybko zmienić się w duże.” – dodał.

Hydrofony, których koszt według Leightona wynosi 10 tysięcy funtów, rozmieszczane są wzdłuż rurociągu na dnie morza. Po zainstalowaniu, mogą nasłuchiwać odgłosów z obszaru kilku kilometrów kwadratowych, a w razie wykrycia wycieku, wysyłają alarm.

Twórcy są przekonani, że hydrofony mogłyby posłużyć również do wykrywania wycieków z opuszczonych odwiertów wykorzystywanych do magazynowania dwutlenków węgla.

„Szacowana zdolność brytyjskiego dna morskiego do magazynowania dwutlenku węgla równa jest stuletniej jego produkcji przez sektor energetyczny. Jest to prawdopodobny powód, dla którego rząd zdecydował się zainwestować w tę technologię miliard funtów.” – stwierdził Leighton.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także