Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-03-15  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-03-15
IFOMIND - "ciekawski" robot
IFOMIND - ciekawski robot
IFOMIND - "ciekawski" robot
Czy któregoś dnia roboty zawładną światem? Od dziesięcioleci ta wizja fascynuje i przeraża ludzi, podsycana przez amerykańskie filmy. Naukowcom udało się zbudować nową generację robotów, które mogą okazać się przełomowymi w osiągnięciach sztucznej inteligencji, ze względu na osiągnięcie przez nie kognitywnym procesów myślowych.

Corocznie przyznawana brytyjska nagroda za osiągnięcia w dziedzinie sztucznej inteligencji za rok 2005 powędrowała do twórców robota mobilnego IFOMIND. Mechanizm robota oparty jest na innym, komercyjnym urządzeniu zwanym Khepera, a zaprojektowany i zaprogramowany został przez naukowców pod kierownictwem prof. Davida Bella z Queens University.

„Specjalnością” IFOMINDA jest jego sposób zachowywania się podczas kontaktu z nieznanym wcześniej obiektem. Robot w takiej sytuacji początkowo zachowuje się „instynktownie” z ludzkiego punktu widzenia, to znaczy boi się go i czuje respekt. Jednakże robot wyposażono także w typowo ludzkie odczucie ciekawości i dociekliwości, które zmusza go do „wybadania” obiektu. Dokonuje tego poprzez obserwację zachowań i reakcji na zbliżanie się do nieznanego przedmiotu. Robot potrafi przechować w pamięci nabyte doświadczenie i wykorzystać je w przyszłości, podczas obserwacji innych obiektów.

Algorytm działania IFOMINDA to duży postęp w dziedzinie sztucznej inteligencji, ponieważ z powodzeniem używa on logicznych procesów myślowych w celu podjęcia decyzji w jaki sposób można „obchodzić się” z nowonapotkanym, nieznanym dotąd obiektem. Naukowcy przyznają, że do ideału jeszcze daleka droga, ale ich robot wykazuje wiele cech analogicznych do zachowań małego dziecka, tzn. potrafi obserwować zdarzenia i obiekty w nieznanym środowisku, a na ich podstawie uczyć się i z nimi współdziałać.

Nagroda, jaką w tym roku wyróżniono IFOMINDA jest sponsorowana przez firmę Electrolux, lidera urządzeń domowych wykorzystujących sztuczną inteligencję.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Phys Org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także