Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2021-11-24  |  Ostatnia aktualizacja: 2021-11-24
Integracja czujnika biometrycznego z kośćcem
fot. pixabay
fot. pixabay

Naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie opracowali ultracienkie urządzenie, które trwale łączy się z kościami i przesyła dane o nich w sposób bezprzewodowy. Ten przełom może umożliwić lekarzom monitorowanie zdrowia kości pacjenta w początkowej fazie urazu lub podczas właściwego procesu gojenia.

Nowe urządzenia zawierają szereg czujników umieszczonych w elastycznej ramce o wielkości małej monety i grubości kartki papieru. Mogą bezprzewodowo przesyłać dane o kościach do smartfona lub innego urządzenia, a energia potrzebna do funkcjonowania zapewniana jest za pośrednictwem NFC. Aby utrzymać układ trwale zamocowanym do kości, zespół stworzył dedykowane spoiwo zawierające cząstki ceramiczne z fosforanu wapnia, co pozwala na integrację z kośćcem.

Elektronika została zaprojektowana tak cienka, aby nie podrażniać mięśni poruszających się nad układem. Istnieje nadzieja, że urządzenia tego typu będą mogły być wszczepiane osobom z chorobami, takimi jak osteoporoza, aby umożliwić długoterminowe monitorowanie stanu ich kości. Będą również pomocne w monitoringu skomplikowanych złamań.

- Możliwość śledzenia stanu zdrowia układu mięśniowo-szkieletowego jest bardzo istotna - powiedział Philipp Gutruf, współautor badań nad urządzeniem - Ta platforma technologiczna pozwala tworzyć narzędzia badawcze dla naukowców poruszających się w obszarze zasad działania układ mięśniowo-szkieletowego, a także wykorzystać zebrane przez nich informacje w ramach terapii.

Zespół przetestował urządzenie na zwierzętach, wykazując swoją skalowalność i możliwość realizacji przesyłu danych w czasie rzeczywistym. Wynalazek znajduje się wciąż w bardzo wczesnej fazie badań, jednak wstępne obiecujące wyniki prac opublikowano w czasopiśmie Nature Communications.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
newatlas
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także