Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-10-05  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-10-05
Inteligentna proteza ręki
Inteligentna proteza ręki
Inteligentna proteza ręki
Naukowcy z Idaho State University (ISU) pracują nad skonstruowaniem ‘inteligentnej’ protezy ręki, która dzięki odbieranym impulsom nerwowym będzie w stanie symulować naturalne ruchy ręki, takie jak: chwytanie, podnoszenie, czy obracanie. Mają również nadzieję, że sztuczna ręka będzie współpracować z czujnikami i kamerami.

Projekt ten został podzielony na trzy fazy, z których pierwsza, warta blisko milion dolarów, jest finansowana przez US Army Medical Research and Material Command (USAMRMC).

„Funkcjonujące obecnie na rynku protezy rąk i dłoni nie zmieniły się znacząco przez ostatnie 6 dekad,” – powiedział Subbaram Naidu, profesor ISU prowadzący projekt.

„Departament Obrony przyłączył się do programu badań, by zrewolucjonizować protezy górnych kończyn i zbudować sztuczną rękę, która będzie czułą, wyglądała i funkcjonowała jak prawdziwa ludzka ręka sterowana przez centralny system nerwowy.”

Naukowcy z ISU wykorzystają detektory skóry do ‘elektromiograficznego’ (EMG) odbierania sygnału, czyli rejestrowania aktywności elektrycznej mięśni szkieletowych. Kolejnym krokiem będzie próba wyodrębnienia poszczególnych sygnałów EMG odpowiadających za konkretne ruchy ręki.

Celem jest stworzenie ‘inteligentnego’ sterowania protezą z wykorzystaniem specjalnych technik komputerowych, sieci neuronowych, logiki rozmytej, algorytmów genetycznych, czy obliczeń ewolucyjnych.

Dzisiejsze protezy zrobione są z materiałów, które powodują powstawanie reakcji zapalnych kikutów, do których są przymocowane. Dlatego naukowcy z ISU badają również jak zbudować implanty i protezy z materiałów, które będą powodować mniejszą liczbę reakcji zapalnych, które są zmorą dzisiejszych protez.

Badania są finansowane przez Departament Obrony, który chce w ten sposób wspomóc weteranów, którzy stracili kończyny na polu walki.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także