Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-08-28  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-08-28
Inteligentne ramię ExoMars samo odnajdzie najlepsze próbki
Inteligentne ramię ExoMars samo odnajdzie najlepsze próbki
Inteligentne ramię ExoMars samo odnajdzie najlepsze próbki
Specjalny, autonomiczny system zaprojektowany dla lądownika ESA ExoMars pozwoli mu przeanalizować powierzchnię Marsa i określić najdogodniejsze punkty do pobrania próbek bez interwencji człowieka. Dzięki temu cały proces zbierania materiału badawczego może zostać skrócony nawet o dwie trzecie.

Obecnie trwają testy laboratoryjne na University of Wales, podczas których lądownik tworzy trójwymiarowy model otoczenia, a następnie analizuje powierzchnie okolicznych skał pod katem podatności na wiercenie. Następnie lądownik oblicza najdogodniejsza pozycję, w której pobierze próbki.

„Ten system umożliwia lądownikowi coś więcej niż tylko znalezienie kawałka płaskiego terenu do przeprowadzenia odwiertu. Jego zdolność do przeprowadzenia dogłębnej i wszechstronnej analizy może być kluczowa w kontekście poszukiwania śladów życia,” – powiedział Dave Barnes z University of Wales.

Oprogramowanie opracowane przez zespół naukowców dla programu ExoMars wykorzystuje obrazy stereo i tworzy z nich cyfrowy model klasyfikując jego cechy w sześciu kategoriach: szczyty, grzbiety, przejścia, równiny, tunele i jamy. Uszczegółowienie każdej z tych cech jest uzależnione od liczby punktów pomiarowych, nachylenie i minimalne skrzywienie modelu. Lądownik dobiera najdogodniejsze miejsce, następnie oznacza optymalny punkt do przeprowadzenia odwiertu i przelicza jak ustawić urządzenia znajdującej się na końcu ramienia.

„Obecnie wkraczamy w eksperymentalną fazę nowego modelu koncepcyjnego lądownika. Napędzany jest on przez sześć kół, które skręcają i poruszają się w dół i w górę niezależnie. Daje nam to 18 stopni swobody. Obecnie pracujemy nad ujednoliconym systemem sterowania podwoziem i ramieniem, które samo ma cztery stopnie swobody. Dzięki temu, lądownik może pobierać próbki nawet z trudno dostępnych miejsc.” – powiedział Barnes.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także