Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-10-13  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-10-13
Inteligentny system monitorowania morza
Inteligentny system monitorowania morza
Inteligentny system monitorowania morza
Naukowcy z hiszpańskiego Universidad Carlos III de Madrid (UC3M) stworzyli aplikację do obserwacji morza, która jest w stanie łączyć informacje pochodzące z różnych rodzajów czujników w oparciu o algorytmy sztucznej inteligencji i techniki fuzji danych.

Powstały w ramach projektu ‘Fusión de Información en Tráfico Marítimo’ pierwszy prototyp zostanie już wkrótce wykorzystany w okolicach Zielonego Przylądka. Zostały tam zainstalowane dwa rodzaje czujników: układ radarów oraz systemy automatycznej identyfikacji (AIS), który umożliwia statkom przekazywanie swojej pozycji oraz związane z tym informacje. Te dwa rodzaje czujników zapewniają kompletny zestaw danych, który zapewni precyzyjniejsze informacje dotyczące morza i wybrzeża.

Celem projektu jest zapewnienie bezpieczeństwa w określonym obszarze poprzez monitorowanie ruchu statków, które równocześnie wchodzą i wychodzą z portu. „Aby móc odpowiednio sterować ruchem morskim i jak najwcześniej wykrywać wszelkie anomalia, koniecznym jest mieć kompletny, precyzyjny i aktualny obraz, podobny do tego jaki mają kontrolerzy lotów.” – stwierdził Jesus Garcia z UC3M.

System jest w stanie monitorować dwa tysiące dużych i małych jednostek pływających przetwarzając dane nawet z dziesięciu czujników wyświetlając wyniki z częstotliwością odświeżania jednej sekundy. „Statki muszą być lokalizowane 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku, niezależnie od awarii czujników. Właśnie to gwarantować ma ten nowy system.” – stwierdził José Luis Guerrero UC3M. „W ten sposób jesteśmy w stanie zagwarantować, że statki nigdy nie stracą swojej pozycji unikając kolizji oraz innych problemów związanych z dynamika ruchu morskiego.” – dodał.

Naukowcy badają obecnie możliwość zastosowania technologii w takich obszarach, jak: robotyka, sterowanie pojazdami bezzałogowymi czy sztuczne widzenie. „We wszystkich tych obszarach, technologia fuzji informacji oraz infrastruktura są konieczne do połączenia danych z czujników oraz danych kontekstualnych w każdym scenariuszu.” – dodał Jesus Garcia.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Physorg
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także