Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-07-12 | Ostatnia aktualizacja: 2011-07-12
ISKIP. Polski inteligentny system identyfikacji pojazdów

ISKIP. Polski inteligentny system identyfikacji pojazdów
Dzięki wyposażeniu systemu w kamery zainstalowane na przejściach granicznych, punktach kontroli wagi czy światłach drogowych, możliwa jest analiza obrazu w czasie rzeczywistym.
„Służące do automatycznego odczytu tablic rejestracyjnych systemy rozpoznawania liter i cyfr (OCR) są już powszechne; stosuje się je na przykład w skanerach. Jednak rozpoznawania typów samochodów, ich marek, modeli i koloru trzeba było dopiero maszynę ‘nauczyć’” – stwierdził Michał Karkowski z IBDiM, koordynator projektu ISKIP.
W ramach projektu, kamery sfilmowały kilkaset tysięcy samochodów, a następnie zostały one ręcznie opisane. Na tej podstawie powstał algorytm umożliwiający automatyczne rozpoznawanie pojazdów.
ISKIP został też połączony z kilkoma punktami ważenia pojazdów, na przykład na drodze krajowej numer 1 we Włocławku. Dzięki niemu policja otrzymuje nie tylko numer rejestracyjny pojazdu, ale i jego markę i kolor, co ułatwia wychwycenie go na drodze.
ISKIP może być również wykorzystywany do odcinkowej kontroli prędkości pojazdów. Ustawione wzdłuż drogi kamery rejestrują przejazd pojazdów, a system oblicza ich średnią prędkość. W Polsce mandaty wystawiane na podstawie zmierzonej średniej prędkości weszły w życie 1 lipca.
ISKIP nie jest wprawdzie pierwszym w Europie systemem odcinkowego pomiaru prędkości, ale jego przewaga nad konkurencją polega na tym, że oprócz samego numeru rejestracyjnego rozpoznaje on również markę czy kolor samochodu, co redukuje do minimum ryzyko pomyłki.
Skuteczność rozróżniania typu samochodu, według twórców, wynosi 99 procent; marka i model rozpoznawane są w 90 do 95 procentach, a kolor w dzień w 90 procentach.
Niestety system nie jest w stanie rozpoznawać modeli motocykli i ogranicza się w ich przypadku do identyfikowania ich tablic rejestracyjnych.
Projekt ISKIP realizowany był w ramach projektu Innowacyjna Gospodarka.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Jak wybrać sterownik PLC na bazie specyfikacji technicznej?
Z tego artykułu dowiesz się: jakie są rodzaje sterowników PLC, do jakich zastosowań wybrać konkretny sterownik PLC, jak dobrać sterownik...
-
-
-
-
-