
W wielu zastosowaniach przemysłowych, w tym podczas procesów produkcyjnych, niezbędne są elementy złączne. Pozwalają one na scalanie materiałów wykonanych ze stali, drewna czy tworzyw sztucznych. W artykule omówimy najważniejsze rodzaje elementów złącznych, jakie są wykorzystywane w branży przemysłowej, w tym w przemyśle ciężkim, elektromaszynowym, metalowym oraz drzewnym.
Śruby oraz nakrętki i podkładki
Jeśli chodzi o elementy złączne nierdzewne i kwasoodporne (https://inoxa.pl/elementy-zlaczne-nierdzewne-i-kwasoodporne), to w przemyśle, w tym podczas budowy maszyn i pojazdów czy w meblarstwie, na szeroką skalę stosuje się śruby. Ich cechą jest gwintowany trzpień. Na przykład w przypadku śrub z łbem sześciokątnym wkręca się go w materiał kluczem płaskim, oczkowym lub francuskim.
Takie wyroby są produkowane ze stali nierdzewnej. Różnią się one pod kątem:
• kształtu łba – na przykład walcowy, stożkowy, sześciokątny, wypukły, grzybkowy,
• trzpienia – może być równy średnicy gwintu, zbliżony do tej średnicy albo pasowany,
• końca – płaski, soczewkowy, stożkowy, wgłębiony, ścięty,
• gniazda – sześciokątny, z wgłębieniem krzyżowym,
• gwintu – może być wykonany na całej bądź części długości śruby,
• średnicy – oznaczona jako M, czyli M8, M16 itd.
Wybierając śruby, pod uwagę należy wziąć kategorię korozyjności środowiska, w ramach której elementy te mogą być zastosowane – od C1, czyli bardzo mała, do C5, a więc bardzo duża korozyjność. Na przykład śruby wykonane ze stali nierdzewnej A2 są przeznaczone do kategorii C1-C3.
Elementy złączne nierdzewne, które są uzupełnieniem względem śrub, to nakrętki oraz podkładki. Te pierwsze mają różne kształty – wyróżniamy między innymi pierścieniowe, sześcio- i czworokątne, okragłe, . Nakręca się je na trzpień śrub. Podkładki z kolei rozkładają nacisk na większą powierzchnię, co zapobiega odginaniu, a nawet uszkodzeniu łączonych materiałów.
Wkręty – elementy złączne do metalu czy drewna
Obok śrub, w ramach zastosowań przemysłowych popularne są również wkręty. Służą one do łączenia elementów wykonanych z różnych materiałów. Są wykorzystywane na przykład do mocowania płyt gipsowo-kartonowych, jakie są używane między innymi do wznoszenia ognioodpornych ścian.
Wyróżniamy elementy złączne do:
• drewna – za ich pomocą można łączyć elementy drewniane oraz wykonane z materiałów drewnopochodnych, a także mocować do nich zawiasy i okucia; charakteryzują się dużą głębokością gwintu oraz jego dużym skokiem,
• metalu – tego rodzaju wkręty, jeśli są stosowane w przemyśle, najczęściej mają łby stożkowe, podkładkowe oraz walcowe; ich trzon ma kształt walca, a skok gwintu jest gęstszy w porównaniu do wkrętów przeznaczonych do drewna.
Takie metalowe elementy złączne składają się z trzpienia oraz łba, który może posiadać różne typy gniazd, w tym krzyżowe albo imbusowe. Wkręty mocuje się do elementów za pomocą wkrętarek bądź wkrętaków. Jeśli zastosujemy wkręty samowiercące, nie ma potrzeby nawiercania otworów.
Inne elementy złączne przydatne w branży przemysłowej
W produkcji przemysłowej, poza śrubami i wkrętami, wykorzystuje się także nity – najpopularniejsze to zrywalne. Wykonane ze stali nierdzewnej bądź aluminium, są przeznaczone do łączenia elementów płaskich, takich jak blachy czy tworzywa sztuczne. Mocuje się je za pomocą nitownicy w taki sposób, że najpierw wkłada się je w otwór, a następnie zakuwa, zaciskając dźwignię. Cechą jest duża trwałość mocowania, przy czym podczas demontażu takie elementy najczęściej ulegają zniszczeniu.
montaż nitu za pomocą nitownicy do elementów wykonanych z metalu
Nity to elementy złączne szeroko wykorzystywane w przemyśle. Gwarantują dużą trwałość połączeń, dzięki czemu są stosowane do wznoszenia konstrukcji czy budowy maszyn oraz pojazdów. Do osadzania nitów stosuje się nitownicę.
Pozostałe elementy złączne ze stali nierdzewnej, jakie wykorzystuje się w przemyśle ciężkim czy drzewnym, to:
• pręty gwintowane – stosowane na przykład przy montażu instalacji elektrycznych, wentylacyjnych oraz hydraulicznych
• kotwy – wykorzystuje się je do łączenia elementów stalowych czy aluminiowych do podłoża wykonanego między innymi z betonu,
• liny nierdzewne – są przydatne w przemyśle jachtowym, spożywczym czy chemicznym, a także podczas uprawniania sportów wodnych,
• zawleczki – służą do zabezpieczenia elementów maszyn osadzonych na wałach czy osiach przed zsuwaniem się albo przemieszczaniem.
Bez względu na rodzaj akcesoriów, warto wybierać elementy złączne ze stali nierdzewnej. Daje to gwarancję ochrony przed niekorzystnym wpływem ze strony wilgoci, jaka pojawia się w związku z wiatrem czy opadami deszczu bądź śniegu. Odpowiednim asortymentem wysokiej jakości wyrobów dysponuje hurtownia elementów złącznych Inoxa.
Przemysł korzysta z wielu elementów złącznych. Najbardziej przydatne są śruby, nakrętki, podkładki, wkręty, nity, pręty gwintowane, kotwy, liny nierdzewne oraz zawleczki.
Kategoria komunikatu:
Inne
- Źródło:
- Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także
-
Elementy wciskane - co warto wiedzieć?
Profesjonaliści z działów przemysłowych często sięgają po elementy wciskane. Czym są i czym charakteryzują się elementy wciskane? Do czego służą i...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-