Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-01-25 | Ostatnia aktualizacja: 2011-01-25
Kamera lepsza niż ludzkie oko

Kamera lepsza niż ludzkie oko
Nowa kamera powinna znaleźć zastosowanie w systemach noktowizji, wizji robotycznej, endoskopii oraz elektronice użytkowej.
„Zainspirowało nas ludzkie oko, jednakże chcieliśmy osiągnąć coś więcej.” – stwierdził Yonggang Huang z Northwestern University. „Naszym celem było stworzenie czegoś prostego, co jest w stanie przybliżać oraz rejestrować obrazy dobrej jakości; i osiągnęliśmy to.” – dodał.
Miniaturowa kamera łączy zalety ludzkiego oka i drogiej lustrzanki jednoobiektywowej z obiektywem wyposażonym w zoom. Dysponuje ona prostą jak w ludzkim oku soczewką, zapewniającą niewielki rozmiar urządzenia, oraz możliwość przybliżania bez dużego, ciężkiego i skomplikowanego obiektywu. Istotą nowej technologii jest to, że zarówno soczewka jak i fotodetektory znajdują się na elastycznych podłożach, a hydrauliczny system może odpowiednio zmieniać kształt tych podłoży, zmieniając zbliżenie.
Zespół Huanga z Northwestern University oraz Johna Rogersa z University of Illinois wykorzystał matrycę połączonych, elastycznych krzemowych fotodetektorów ułożonych na cienkiej, elastycznej membranie, która z łatwością może zmieniać kształt. Elastyczność rozwiązania otwiera przed nim zupełnie nowe zastosowania.
Nowa kamera wyposażona jest w zintegrowaną soczewkę będącą cienką, elastyczną membraną umieszczoną na komorze z wodą z oknem pod spodem.
Pierwotnie, zarówno detektor, jak i soczewka są płaskie. Zarówno pod membranami detektora , jak i soczewką znajdują się komory wypełnione wodą. Usuwając wodę z komory detektora sprawiamy, że jego powłoka staje się wklęsła i półkolista. Wstrzykując wodę do komory soczewki sprawiamy natomiast, że cienka membrana staje się wypukle półkolista.
Aby osiągnąć ostry i powiększony obraz, naukowcy wykorzystali system hydrauliczny do skoordynowanego zmieniania krzywizny soczewki i detektora.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- e! Science News

Komentarze (0)
Czytaj także
-
100 tuneli pod kontrolą
Ze względu na górzystą topografię, infrastruktura drogowa Włoch obfituje w liczne tunele drogowe. W regionie Lombardii firma Gemmo S.p.A....
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-