Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-11-05   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-11-05
Kolejna iteracja RoboBee
fot. pixabay
fot. pixabay

Badacze z Harvardu wciąż udoskonalają kolejne generacje robotów RoboBee. Ostatnia wersja robotycznych pszczół wykorzystuje miękkie sztuczne mięśnie, które pozwalają im latać bez doznawania obrażeń.

Mogą one bez problemu uderzać w ściany, zderzać się z ziemią, a nawet z innymi jednostkami. Konstrukcje oparte o miękkie mięśnie istniały już wcześniej, ale tym razem po raz pierwszy udało się uzyskać satysfakcjonującą gęstość mocy pozwalającą w sposób pewny sterować ruchami miniaturowych maszyn.

Udało się to dzięki wyrafinowanym materiałom. Siłowniki wykonane są z elastomerów dielektrycznych, które odkształcają się pod wpływem pola elektrycznego i posiadają dobre właściwości izolacyjne. Elektrody wytrzymują pracę z częstotliwością 500 Hz, co można śmiało porównać z osiągami standardowych siłowników. RoboBee są przystępne w montażu i naprawie, dzięki czemu można je skalować poprzez wykorzystanie większej liczby skrzydeł i siłowników, co może pomóc przy obsłudze bardziej złożonych zadań.

Technologia wciąż jest mniej wydajna w porównaniu do stosowanej w budowie konwencjonalnych robotów. Naukowcy mają jednak nadzieję ją udoskonalić i ostatecznie wprowadzić na rynek komercyjny. Jeśli im się uda, istnieje wiele potencjalnych zastosowań dla tego typu robotów. Naukowcy uważają, że będą przydatne w misjach poszukiwawczo-ratowniczych, w których mogą zostać zmuszone do poruszania się po niebezpiecznych gruzach w poszukiwaniu ocalałych.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
yahoo
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :