Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-08-03 | Ostatnia aktualizacja: 2009-08-03
Koło lepsze niż gąsienica

Koło lepsze niż gąsienica
Roboty coraz częściej wykorzystywane są do lokalizowania osób, które przeżyły katastrofę, ale są uwięzione w miejscach, które są zbyt niebezpieczne dla ratowników. „Niewiele jest jednak robotów, które można wykorzystywać na śniegu.” – stwierdził Taro Iwamoto z japońskiego Ryukoku University. Nawet gąsienice mogą utknąć, albo ślizgać się w określonych rodzajach śniegu, czy lodu.
Zespół pod kierownictwem Iwamoto skonstruował koło wyposażone w sześć łopat przymocowanych zarówno do koła jak i do piasty. Tył każdej łopaty obraca się na kole podczas gdy szprychy z piasty łączą się z łopatą bliżej środka. Zmieniając położenie piasty względem osi koła, operator może zmieniać kąt nachylenia łopat, upewniając się, że ich ułożenie będzie najodpowiedniejsze do danego podłoża, zapobiegając ślizganiu się i utykaniu.
Na przykład, na lodzie łopaty mogą być tak ustawione, by wbijały się w podłoże zapewniając przyczepność. Na miękkim śniegu natomiast, mogą pełnić rolę wioseł. Koło to może również służyć jako urządzenie do kopania umożliwiając oczyszczenie ścieżki, czy kopanie w śniegu. Specjalna konstrukcja koła zabezpiecza go przed blokowaniem się śniegu pomiędzy łopatami.
Noel Sharkey, robotyk z University of Sheffield stwierdził, że pierwsze testy na śniegu wyglądają obiecująco. Zwrócił uwagę, że mechanizm z łopatami powinien zapewnić więcej przyczepności niż gąsienice, czy narty. Co więcej, robot, który zeń korzysta powinien być w stanie przenosić większe ładunki. „Myślę jednak, że będą one znacząco wolniejsze.” – dodał Sharkey.
Aktualny prototyp rozwija prędkość maksymalną 20 centymerów na sekundę, jednakże Iwamoto zapewnia, że jego zespół pracuje aktualnie nad wersją czterokołową, która powinna być szybsza. „Planujemy przetestować ją najbliższej zimy.” – stwierdził Iwamoto.
Benjamin Zweisel ze Swiss Institute for Snow and Avalanche Research stwierdził, że roboty będące w stanie poruszać się po śniegu i lodzie mogą odgrywać ważną rolę w lokalizowaniu i ratowaniu ludzi z lawin; zarówno obok, jak i zamiast ludzi i psów ratowników. A przy tym mogą być szczególnie użyteczne w przypadku zasypanych budynków. „Nie jest łatwo dostać się do budynków. Szczególnie, że śnieg po przejściu lawiny jest zwykle bardzo zbity.” – dodał Zweisel.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- NewScientistTech

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Roboty współpracujące - przyszłość rynku robotyki przemysłowej
Automatyka przemysłowa jest dziedziną, która rozwija się już od kilkudziesięciu lat. Obecnie żaden zakład produkcyjny czy magazyn...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-