Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2020-12-30
Roboty współpracujące - przyszłość rynku robotyki przemysłowej

 forum_cobotyki_2019_blog_lw.jpg

Automatyka przemysłowa jest dziedziną, która rozwija się już od kilkudziesięciu lat. Obecnie żaden zakład produkcyjny czy magazyn wysokiego składowania nie funkcjonuje bez szeregu rozwiązań technologicznych, które nie tylko usprawniają pracę, ale też poprawiają bezpieczeństwo. Obok systemów sterowania komputerowego różnymi procesami czy systemów ostrzegania i kontroli tych procesów pojawiają się nowe rozwiązania. Są nimi roboty współpracujące.

 

Rosnący udział w rynku robotyki przemysłowej

Szybki postęp w dziedzinie rozwoju technologicznego obejmuje nie tylko maszyny i urządzenia wykorzystywane w procesach produkcji. Przyszłością przemysłu czy logistyki jest automatyzacja procesów produkcyjnych i magazynowych, bez której już wkrótce nie przetrwa żadna firma. Przedsiębiorcy na świecie doskonale zdają sobie z tego sprawę, wiedząc, że tylko wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań i optymalizacja procesów czy kosztów pozwolą im sprostać konkurencji. Odzwierciedleniem tego faktu jest systematyczny wzrost poziomu robotyzacji firm.

Dane Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR) wskazują, że tylko w 2017 roku sprzedaż robotów przemysłowych na świecie wyniosła ponad 380 000 jednostek (obecnie pracuje ich około 2 mln, w tym około 40 tys. robotów współpracujących). Odnotowuje się też stały jej wzrost, który w tym jednym roku wyniósł o 30% w skali globalnej oraz o 18% w Europie. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że robotyka przemysłowa cieszy się dużym zainteresowaniem w Europie Wschodniej. Tylko w tym regionie wzrost liczby urządzeń w 2017 roku wyniósł aż 36%.

robotmir.jpg

 

Automatyzacja linii produkcyjnych oraz automatyczne systemy magazynowe zyskują również na znaczeniu w Polsce, która zajmuje pod tym względem czwarte miejsce po Węgrzech, Rosji i Czechach. Tylko w 2017 roku zainstalowano w polskich zakładach 1891 maszyn przyczyniając się do wzrostu robotyzacji przemysłowej o około 16%.

 

Możliwości cobotów i ich zróżnicowanie

Coboty, czyli roboty współpracujące są nowoczesnymi maszynami, które uzupełniają pracę człowieka na liniach produkcyjnych i w magazynach. Ich zadaniem jest wykonywanie czynności, które są żmudne, monotonne lub wymagają bardzo wysokiej precyzji. Urządzenia UR, których dystrybucją zajmuje się firma ProCobot – lider na polskim rynku, są budowane z myślą o wykonywaniu różnych zadań. Dzięki urozmaiconej konstrukcji oraz zakresowi ruchu ramion i manipulatorów mogą one realizować bardzo proste prace, lub wykonywać sekwencję zaprogramowanych czynności.

Automatyzacja procesów przemysłowych polega na wykorzystywaniu robotów współpracujących do realizacji czynności takich jak:

  • obsługa maszyn i wtryskarek,
  • obróbka CNC,
  • klejenie i dozowanie,
  • montaż,
  • spawanie,
  • wkręcanie,
  • polerowanie.

Roboty pracują też w kontroli jakości oraz w laboratoriach, w których wykorzystuje się je do przeprowadzania różnych analiz i testów. Z kolei automatyzacja procesów magazynowych opiera się na wykonywaniu prostych czynności takich jak unoszenie i przemieszczanie czy paletyzacja. Usprawniają one pracę w obiektach, w których jest stosowane wysokie składowanie.

 

Przedsiębiorstwa coraz chętniej inwestują w automatyzację

Zainteresowanie robotyzacją systematycznie wzrasta i z pewnością nie jest przypadkowe. Przedsiębiorcy nie tylko doskonale zdają sobie sprawę z konieczności inwestowania w innowacje. Dostrzegają też, jak wiele korzyści może ona przynieść firmie. Do tych najważniejszych z pewnością można zaliczyć optymalizację kosztów oraz zwiększenie możliwości produkcyjnych zakładów.

Automatyzacja w magazynie czy na linii produkcyjnej zwiększa też komfort pracy załogi. To z kolei przekłada się na większe zadowolenie pracowników, satysfakcję z wykonywanej pracy czy też możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji, a z następstwie wyższe zarobki. Magazyn automatyczny jest też bezpieczniejszy, a to ogranicza liczbę wypadków przy pracy i związanych z nimi problemów.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że przedsiębiorcy coraz chętniej inwestują w roboty przemysłowe. Wskazują na to zaprezentowane wyżej dane IFR, a także polskie statystyki. Pomimo, że Polska nadal zalicza się do krajów najsłabiej zrobotyzowanych w Europie, wyraźnie zaznacza się tendencja zwyżkowa w tej dziedzinie. Obecnie na 10 000 mieszkańców przypada zaledwie 36 robotów. Czy ta proporcja poprawi się w przyszłości?

 

Optymistyczne prognozy na przyszłość

Polscy specjaliści od robotyzacji twierdzą, że przed automatyzacją procesów produkcyjnych i magazynowych w Polsce widnieje świetlana przyszłość. Dotychczasowy powolny wzrost był efektem zmian politycznych i niepokoju o przyszłość gospodarki. Wielu Polakom wciąż jeszcze automatyzacja kojarzy się ze wzrostem tak niedawnego bezrobocia. Brakuje również specjalistów, których wyszkolenie wymaga czasu. Pomimo to jednak zauważa się wzrost inwestycji na roboty współpracujące, które w wielu zakładach zastępują ludzi przy pakowaniu czy paletyzacji.

Inwestycje w tym segmencie rosną o około 16% rocznie, a w kolejnych latach przewiduje się ich podniesienie nawet do 20%. Oznacza to, że automatyzacja w magazynie czy na linii produkcyjnej już w niedługim czasie może stać się faktem.

 

Źródło:
procobot.com

Czytaj także